Je to nesmírně znepokojivý scénář, když se zdá, že světoví lídři a vládní představitelé zastupující velmoci s jadernými zbraněmi stále častěji pronášejí jadernou rétoriku a varování téměř nenuceným způsobem. (Foto: Flickr)

Náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanová v úterý prohlásila, že Washington je připraven chránit své asijské spojence pomocí jaderných zbraní, pokud by se stali terčem útoku, a upřesnila, že USA nasadí svou „jadernou, konvenční a protiraketovou obranu“.

Washington „využije celou škálu obranných kapacit USA k obraně našich spojenců, včetně jaderných, konvenčních a protiraketových obranných kapacit,“ uvedla náměstkyně ministra na úterním setkání s jihokorejskými a japonskými představiteli před sérií jednání, která se uskuteční tento týden. Americký závazek k obraně Soulu a Tokia označila za „železný“.

Region je v současné době napjatý poté, co počátkem tohoto týdne Jižní Korea oznámila, že její zpravodajské služby dospěly k závěru, že Pchjongjang dokončil přípravy na svůj první jaderný test po půl desetiletí. Tato varování před blížícím se severokorejským jaderným testem jsou od začátku srpna stále hlasitější a Spojené státy hodnocení Soulu podporují.

Shermanová ve svých komentářích odsoudila nedávnou sérii severokorejských odpalů balistických raket a označila rekordní počet testů v průběhu roku za „hluboce nezodpovědný, nebezpečný a destabilizující“.

Při jednom z nejprovokativnějších testů se balistická raketa vznesla nad samotné Japonsko. Asijští představitelé, kteří se se Shermanem sešli v Tokiu, se shodli, že Pchjongjang „vytváří na Korejském poloostrově vážné napětí“.

Hlídkové lodě ze severu a jihu si v pondělí podél společné námořní hranice vyměnily varovnou palbu, což je ale poslední známka toho, že napětí je na bodu varu. Sever se mezitím zlobí, že americká armáda v posledním měsíci posílila svou přítomnost ve vodách u poloostrova a zároveň se účastní společných vojenských cvičení s Jižní Koreou.

Zdroj: en.yna.co.kr