Americké letectvo ve středu zničilo základnu afghánské armády. Stalo se tak poté, co na americký konvoj začali střílet afghánští vojáci, kteří si ho popletli s nepřítelem. Pentagon chybu připustil. (Foto: Wikimedia)

Událost se odehrála v provincii Orúzgán na jihu Afghánistánu. Podle dostupných informací na konvoj americké armády a afghánských speciálních sil nejprve zaútočili afghánští vojáci v domnění, že se jedná o Talibán.

Americká jednotka palbu opětovala a přivolala na pomoc letectvo, které zcela zničilo základnu afghánské armády. Až po útoku se zjistilo, že proti sobě ve skutečnosti stáli spojenci.

Ve čtvrtek incident okomentoval mluvčí americké mise v Afghánistánu Bob Purtiman:

„Působíme ve složitém prostředí, kde nepřátelé nenosí uniformy a používají ukradená vozidla, aby útočili na vládní síly.“

Americké síly se domnívaly, že na ně útočí nepřítel a americké letectvo zničilo stanoviště afghánské armády. Při náletu zemřeli nejméně dva afghánští vojáci a dalších devět bylo zraněno. Celkem na základně, kterou Pentagon označuje za kontrolní stanoviště, bylo 17 lidí.

Mluvčí Pentagonu seržantka Debra Richardsonová pro New York Times událost vysvětlila „válečnou mlhou“, což popisuje situaci, kdy válčící strany nemají přehled o tom, co se děje na bojišti. Dodala, že v blízkosti místa události u města Tarinkot probíhal boj s povstalci.

„USA v sebeobraně provedly přesně mířený útok na lidi, kteří stříleli na americko-afghánské síly,“ vysvětlila mluvčí.

V říjnu to bude přesně 18 let od doby, co v Afghánistánu začala nejdelší válečná kampaň Spojených států v dějinách. Loni Pentagon uvedl, že roční náklady na válku v Afghánistánu dosahují 45 miliard dolarů.

Tento týden Spojené státy oznámily, že se jim podařilo vypracovat definitivní návrh rámcové dohody o ukončení války v Afghánistánu.

Podle ní Tálibán a afghánská vláda mají zahájit vnitropolitická jednání o politickém uspořádání a příměří a musí spolu bojovat proti terorismu. Samotná dohoda však zatím uzavřena nebyla.

Zdroj: snews.com