Militant, který v Afghánistánu bojoval spolu s Usámou bin Ládinem, a je nyní vůdcem skupiny spojené s Al-Káidou v Jižním Jemenu, potvrdil dohodu se Spojenými státy a Saúdskou Arábií o vyslání 5 000 bojovníků Al-Káidy do Sýrie, hlásí reportáže ze Středního východu. Tarik al-Fadhli, džihádistický vůdce povstání z Jižního Jemenu a muž osobně vycvičený Bin Ládinem, úspěšně vyjednal s činiteli USA a Saúdů vyslání 5 000 džihádistických bojovníků přes Turecko, aby pomohli syrským rebelům s jejich pokusem svrhnout prezidenta Bašára Al-Assáda, hlásí AlAlam. Tuto zprávu rovněž ohlásil AdenAlghad.net.

V novinové interview al-Fadhli odhalil, že se dohodl na převozu 5 000 militantů z jihojemenských měst Zanzibar a Jaar „do Sýrie, aby bojovali ve válce vedené proti syrskému režimu ozbrojenými skupinami včetně těch spojených s Al-Káidou.“

Tito militanti, kteří se sami označují za „přívržence šaríy“ se přidají k dalším bandám bojovníků Al-Káidy, kteří zaplavili Sýrii z Libye, Iráku a Turecka za pomoci mocností NATO a států ze Zálivu. Zpráva ze 30. července v londýnském Guardian přiznává, že bojovníci Al-Káidy syrským rebelům velí a učí je vyrábět bomby.

Výbor pro zahraniční záležitosti, nejvlivnější americký politický mozkový trust a úzký spojenec ministerstva zahraničí USA nedávno pochválil přítomnost bojovníků Al-Káidy v Sýrii, přičemž RAND Corporation ohlásila, že tato teroristická skupina zodpovídá za sebevražedné útoky a automobilní bomby, které už způsobily více než 200 mrtvých a 1 000 zraněných.

Prezident Barack Obama nedávno podepsal tajný rozkaz potvrzující, že použije peněz daňových poplatníků k podpoře syrských rebelů „nesmrtící pomocí“. Ovšem New York Times přiznává, že CIA pomáhá propašovat rebelům přes turecké hranice těžkou výzbroj zaplacenou Saúdskou Arábií a Katarem.

Šejk Fadhli projevil svou ochotu začít s novou aliancí se Saúdskou Arábií, která mu pomohla s výcvikem během jeho mudžahidínských let, a oznámil „regionální dohodu o transferu bojovníků Al-Káidy z jemenského území do Turecka a na syrskou frontu, což vysvětluje to náhlé stažení ozbrojenců z Abyanu.“

Jemenské úřady byly schopny obnovit pořádek v Zanzibaru a Jaaru letos v červenci až po bitvách, kdy zabili četné bojovníky Al-Káidy.

AlAlam popisuje al-Fadhliho jako „jednoho ze starších kmene Abyan a bývalého vůdce Al-Káidy.“ Podle New York Times Jemen al-Fadhliho odsoudil jako „jednoho z nejnebezpečnějších teroristů v zemi.“

Ovšem, jak zdůraznili pozorovatelé, mnozí podezírají jemenskou vládu, že kultivuje džihádistické aktivity tím, že toleruje přítomnost Al-Káidy uvnitř svých hranic.

Jeremy Scahil počátkem letošního roku v Nation’s uvedl, že „Od války mudžáhidínů proti Sovětům v Afghánistánu v 80. letech a jejím pokračování po 11.9, byl Saleh proslulý pěstováním si hrozby Al-Káidy a dalších militantů, aby si mohl rozhojnit financování boje proti terorismu a vyzbrojování od Spojených států a Saúdské Arábie, čímž zvyšuje svou moc uvnitř země a neutralizuje oponenty.“

Al-Fadhli se pokusil distancovat od tvrzení, že tato skupina, kterou vede, je přičleněná k Al-Káidě, na videu na You Tube tím, že kolem svého tábora rozvěsil vlajky USA, přičemž hrála národní hymna. Ovšem al-Fadhli bojoval s Mudžahidíny spolu s Usámou bin Ládinem v Afghánistánu proti Sovětům. Přinejmenším po celá desetiletí býval užitečným sluhou geopolitických cílů USA.

Vůdce Al-Káidy na Arabském poloostrově Nasir Abdul Kareem al-Wahayshi (čili Abú Basir) vydal audionahrávku, kde vyjadřuje vehementní podporu povstání v Jižním Jemenu vedenému al-Fadhlim. I syrský džihádistický stratég Abu Mus’ab al-Suri ve své knize odhalil, že al-Fadhli byl „vyvolen a vycvičen Bin Ládinem k provozování džihádu v Jemenu.“

Dohoda o vyslání militantů z Jemenu do Sýrie k pomoci západní hegemonické agendě svržení prezidenta Bašára Al-Assáda zase jednou ilustruje, jak je Al-Káida geopolitickou tlapou, pravidelně povolávanou vojensko-průmyslovým komplexem k dosažení změn režimů na Středním východě a v Severní Africe.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: prisonplanet.com

]]>