Bývalý americký prezident George W. Bush a britský expremiér Tony Blair by měli být souzeni před Mezinárodním trestním soudem v Haagu (ICC) za válku v Iráku. Napsal to jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu v článku, který včera vyšel v britských novinách Observer. Nositel Nobelovy ceny míru, arcibiskup Desmond Tutu obvinil bývalé západní vůdce ze lží o zbraních hromadného ničení. „Irácká vojenská kampaň přivedla svět do nestabilní roviny, než jakýkoli jiný konflikt v historii," řekl.

„Tehdejší vedoucí představitelé Spojených států (George W. Bush) a Velké Británie (Tony Blair) zfalšovali důvody, aby mohla nastat tyranie. Řídili nás k okraji propasti, kde nyní stojí – se strašidlem Sýrie a Íránu, “ varoval Tutu.

Tutu neopomněl dodat, že soud v Haagu má podle všeho dvojí metr, jak přistupuje k válečným zločinům vůdců západních mocností a zbytku světa. Bývalý britský premiér reagoval na ostrá slova z úst slavného bojovníka proti apartheidu následovně: „Podobné debaty už jsme tady měli několikrát a nikdy nepřišly s ničím novým,“ ohradil se Blair.

Tutu tento týden zrušil svou účast na mezinárodním summitu v Johannesburgu, jelikož odmítl stát na společném pódiu s Blairem.

War Made Easy – Válkou se to vyřeší

Během uplynulých padesáti let prudce vzrostl počet amerických vojenských operací ve světě – od raketových úderů a výsadkových akcí až po války a okupace. Důvody těchto zásahů se často lišily. Vždy zahrnovaly složité geopolitické zájmy Spojených států v různých částech světa a v různých etapách americké historie. Na vnějším obrazu těchto válek se to však neprojevuje. Po desítky let se diskuse o pravých příčinách amerických vojenských akcí vedou v uzavřeném kruhu vysoce postavených washingtonských politiků a úředníků. Na veřejnost tyto informace pronikají v podobě vynesených nebo odtajněných dokumentů, často až řadu let poté, co byly bomby svrženy a jednotky se vrátily domů. Skutečné pohnutky a možné dopady vojenských operací oficiální představitelé státu zatajují. Místo toho veřejnosti opakovaně předkládají schůdnější verzi válečné reality. Většinou v podobě pozoruhodně souvislých konstrukcí, jejichž cílem není informovat, ale získat a udržet podporu občanů.

]]>