Finsko se v lednu pustí do radikálního experimentu. Bude první zemí, která poskytne dvěma tisícům nezaměstnaným občanům základní měsíční příjem ve výši 560 eur (zhruba 15 tisíc korun). Vláda si od tohoto kroku slibuje zjednodušení byrokracie, snížení chudoby a zvýšení zaměstnanosti. Takzvaný všeobecný základní příjem by mohl v budoucnu nahradit složitý systém dávek nejen ve Finsku, ale i v dalších zemích.


Ve Finsku novinku prosazuje centristický premiér a bývalý podnikatel Juha Sipilä. Státní sociální pojišťovna Kela po roce posoudí, zda se experiment rozšíří.

Severská země se zatím stala první laboratoří pro tento experiment, kde se systém zkouší na celostátní úrovni. Dva tisíce náhodně vybraných lidí získá bez dalších podmínek a administrativního ověřování nárok na základní příjem. Dotyční nemusejí prokazovat ani to, že si aktivně shánějí práci.

Příjem 560 eur bude stejný pro všechny bez ohledu na to, kolik si vydělávali v předchozím zaměstnání.

Účastníci experimentu první dávku obdrží 9. ledna, poslední v prosinci 2018. Zaručený příjem nemají možnost odmítnout. Lidem i úřadům by měl nový systém ulehčit i od administrativy a příjemcům dát více času na hledání práce.

Finská vláda bude zkoumat, zda systém lidi motivuje k hledání práce více než současný systém. „Prvotní cíl experimentu se základním příjem je namířen na podporu zaměstnanosti,“ uvedlo finské ministerstvo sociálních věcí a zdraví, které by podle výsledků dvouletého pokusu mohlo reformovat systém sociálního zabezpečení.

„Elity si uvědomují, že nerovnosti jsou politicky nebezpečné,“ věří Guy Standing, spoluzakladatel organizace Světová síť základního příjmu (BIEN), který v této věci provádí výzkum na Londýnské univerzitě.