Politici plánují od roku 2013 spustit v EU rozsáhlý šmírovaní systém INDECT, který má předpovídat kriminální činnost jednotlivců a skupin (ZDE a ZDE). Systém vyhodnocuje záznamy z kamerových systémů a dalších elektronických stop. Elektronickou stopou jsou i zveřejněné články, diskusní příspěvky, emailová a telefonní komunikace. Oficiálním cílem projektu INDECT je automaticky detekovat hrozby trestných činů a abnormálního chování prostřednictvím kamerových systémů a dolováním dat z Internetu a dalších prostředků komunikace. SW využívá systémů umělé inteligence.

Již dnes používají zpravodajské služby podobný specializovaný SW. Systém dokáže automaticky identifikovat osoby podle obličejů zachycených kamerami. Příslušnou osobu „spáruje“ s mobilním telefonem a internetovou IP adresou. Použití „podezřelých slov“ automaticky zvyšuje pozornost systému a podezřelý je systémem více rozpracován – dolování dat jde do větší hloubky. Systém prozkoumá, s kým je podezřelý v kontaktu. Kontakty ověří vyhodnocením internetové komunikace, ale i analýzou současně se vyskytujících obličejů v kamerových systémech. Systém INDECT využívá i biometrické údaje shromažďované při vydávání osobních dokladů.

Implementace systému je zdůvodňována rostoucími hrozbami a zvýšením produktivity práce policie. Řešení připomíná děj filmu Minority report, ve kterém policie zatýká lidi ještě dříve než spáchají údajný zločin. Předpověď sofistikovaného systému byla dostatečným důvodem k zatčení. Použití obdobných systémů předpověděl George Orwell ve svém románu 1984.

Vývoj a implementace systému INDECT jsou financovány z prostředků EU a jednotlivých států. Zavádění dalších kontrolních systémů je důkazem, že žijeme v době implementace totalitního státu. Nás občanů se nikdo neptal, zda chceme být nepřetržitě sledováni, monitorováni a analyzováni systémem. Vládnoucí elity, skrývající se za politiky se nás snaží zavřít do stále těsnější klece, ve které s námi mohou manipulovat dle svých potřeb.

Příští sobotu 28.7.2012 protestují proti projektu INDECT občané Evropy. Konkrétní místa protestů v ČR budou doplněna v nejbližšších dnech.

Ivo Vašíček

]]>