BR OSN včera zamítla rezoluci o urovnání konfliktu v Sýrii. Pro návrh rezoluce, do něhož zařadily západní země hrozbu sankcí proti Damašku a případně užití síly, hlasovalo 11 členů BR, Rusko a Čína hlasovaly proti. Ruský návrh rezoluce nebyl předložen ke hlasování, protože zástupci RF pokládali „pokračování v konfrontaci v BR OSN za nesmyslné a kontraproduktivní“. Moskva nejednou prohlásila, že nepřipustí vůči Sýrii libyjský scénář, protože Sýřané musejí sami rozhodovat o osudu své země bez zasahování zvenčí a v rámci širokého politického dialogu.

Velká Británie rozpracuje nový návrh rezoluce o prodloužení mise pozorovatelů v Sýrii během 30 dnů, oznámila ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na diplomatický pramen.

Zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan vyslovil zklamání v souvislosti s tím, že mezi členskými zeměmi BR OSN chybí jednota.

„Annan je zklamán tím, že v tomto kritickém okamžiku se nedokázala Bezpečnostní rada sjednotit a podniknout silné a zkoordinované kroky, k nimž vyzýval a s nimiž počítal. Soudí, že hlas BR OSN je mnohem silnější, než akce jejích jednotlivých členských zemí“, praví se v prohlášení Annanova zástupce Ahmada Fawzího, které bylo rozšířeno v Ženevě.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>