Americké tajné služby mohou stát za kampaní slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a slovenské liberální opozice. Dokládat to mají nové informace o neúspěšném pokusu o převrat v Černé Hoře z roku 2016. Na případ již dříve upozorňoval slovenský poslanec Ľuboš Blaha (Směr-SD). (Foto: Wikimedia)

Ľuboš Blaha se ve svém příspěvku na Facebooku pozastavil na angažmá izraelské PR agentury Shaviv na letošní předvolební kampani tehdy ještě prezidentské kandidátky Zuzany Čaputové a liberální opozice v čele s Michalem Trubanem a primátorem Bratislavy Matúšem Vallem ze strany Progresivní Slovensko/Spolu.

Již před půl rokem Blaha upozorňoval na možné propojení agentury Shaviv na americkou zpravodajskou službu CIA, která mohla být zapletena do převratu v Černé Hoře. Přitom agentura své služby Čaputové poskytovala za pouhých 12 tisíc eur, zatímco pro srovnání Progresivnímu Slovensku účtuje 130 tisíc eur.

„Ale tehdy mě tu všichni liberálové označovali za konspirátora. A chudák Zuzanka byla ňuňuňu. Pohádková víla, pamatujete,“ napsal Blaha v úterý večer na svůj Facebbok.

Jenže právě tyto informace se nyní objevily i v mainstreamovém slovenském tisku.

„A najednou se dnes v Deníku N dočteme, že Shaviv je fakt průser a fakt je napojen na CIA a fakt v Černé Hoře asi dělali převrat,“ dodává Blaha.
Kromě toho se dokazuje, že izraelská agentura pracovala i na kampani pro rakouskou krajně pravicovou stranu Svobodní nebo pro stranu izraelského premiéra Benjamina Netanjahu.

„A u nás dělal kampaň Čaputové a Vallemu, kteří si hrají na sluníčka. Neboť to se vůbec nevylučuje. Perfektní,” poznamenal Blaha.

Progresivní Slovensko v čele s Michalem Trubanem teď kvůli kontroverzní reputaci agentury Shaviv čelí kritice. Přitom ti na rozdíl od Čaputové za její služby platí 130 tisíc euro, tedy více než desetinásobek toho, co platila kandidátka na prezidentku.

„A jasné, že spolupracovat se Shavivom je skandál jako dělo. Haló, oni dělali státní převrat v Černé Hoře a spolupracovali s CIA! Co chcete víc! Ale při Čaputové to nevadilo, najednou to vadí až při PS / Celkem. Úžasné,“ pozastavil se Blaha.

Český Deník N, jenž je propojen se slovenským Denníkem N, před časem napsal, že manažer PR agentury Aron Shaviv mohl být napojen na pokus o převrat v Černé hoře a vraždu premiéra země Mila Djukanoviča. V roce 2016 mělo na kyperský účet firmy Derker, kterou rovněž vlastní Shaviv, putovat jeden a půl milionu eur od ruské firmy sídlící v Čechách. Část peněz z účtu firmy Derker následně skončili v rukou lidí, kteří údajně chtěli vraždou černohorského premiéra uspořádat převrat v zemi a nedopustit její vstup do NATO.

Ačkoli Rusové z Prahy jsou obviňováni ze spolupráce s ruskou vojenskou rozvědku, dalším spoluvlastníkem firmy Derker je bývalý agent CIA Joseph Assad. O něm v lednu 2016 psal izraelský deník Times of Israel, podle kterého jeho firma pomohla přemístit irácké uprchlíky na Slovensko.

Truban nevylučuje trojkoalici stran PS/Spolu a Za lidi v čele s exprezidentem Kiskou. „Všechno je možné,“ řekl

Důvod, proč se v liberálním tisku najednou objevily informace o firmě Shaviv a jejích vazeb na Progresivní Slovensko, podle Blahy spočívá v tom, že aféry jejího lídra Michala Trubana, který v minulosti mluvil o pozitivním účinku užívání drog, znemožňují jeho úspěch ve volbách.

„Truban je po svých feťáckých aférách už na odpis,“ tvrdí Blaha, podle kterého má v čele slovenských liberálů nyní stanout bývalý prezident Andrej Kiska, šéf strany Za lidi.

Blaha mimo jiné upozorňuje, že jedním ze spoluvlastníků slovenského Denníku N je IT společnost ESET. Tu ruské ministerstvo zahraničí obvinilo z vazeb na americké zpravodajské služby. Jeden ze spolumajitelů firmy ESET Anton Zajac plánuje podpořit politickou stranu exprezidenta Kisky. V červenci firma podala na Blahu žalobu za to, že ji obvinil ze spolupráce se CIA. Šéf Směru Robert Fico slíbil Blahovi právní podporu partaje, pokud ji bude potřebovat.

„Osobně jsem přesvědčen, že Shaviv je propojen s CIA a stvořil Čaputovou, Vallu i Progresivní Slovensko,“ píše Balha. „Všechno to jsou jen americké opičky, které tu mají převzít moc,“ dodává.

Podle něj skutečnost, že Shaviv svého času pro Čaputovou pracoval téměř zadarmo, dokazuje, že prezidentka buď spáchala volební podvod, nebo pracuje pro cizí stát.

„Proč o tom tehdy liberální média nepsala? Vždyť to je skandál jako Izrael!“ klade si otázku Blaha. „Pokud pro Čaputovou dělal Shaviv gratis, pak se třeba ptát, proč? Proč má CIA zájem, aby byla Čaputová prezidentkou? Je prezidentka v područí cizí mocnosti?“
Podle něj Denník N může být politickým nástrojem svých vlastníků, kteří financovali Čaputovou a dnes „přesedlávají na Kisku“.

„Protože se zdá, že Shaviv nepomáhal převratu jen v Černé Hoře, ale i na Slovensku. A jejich volavka byla Zuzana Čaputová. Prezidentka. Nebo spíše trojský kůň?“ uzavírá Blaha.

Zdroj: snews.com