Švýcarsko hodlá prodat zpátky Spojeným státům bojová letadla F-5 Tiger. Informuje o tom agentura Bloomberg s odkazem na švýcarskou obrannou nákupní agenturu Armasuisse. (Foto: Wikipedia)

Podle zpráv jde o prodej 22 kusů stíhaček F-5 Tiger (Tygr), které Švýcarsko poprvé získalo od USA již v roce 1978. Jednání mezi stranami mělo proběhnout v červenci a dohoda má být schválená poté, co američtí zákonodárci schválí obranný rozpočet pro rok 2020.

Uvádí se, že Spojené státy plánují utratit 39,7 milionů dolarů na F-5. Letectvo země je používá jako „nepřátelské“ cíle během cvičení.

„Pokud Američané chtějí převzít tento šrot, měli by to udělat. Je to lepší, než nechat Tygry hnít na parkovišti,“  uvedl pro Sonntags Zeitung Beat Flach za švýcarskou Zelenou liberální stranu.

Navzdory již podepsané smlouvě s USA: Italská firma Leonardo podala k ÚOHS podnět k prošetření zakázky na vrtulníky

Zprávy o prodeji F-5 se objevují na pozadí pokusů Švýcarska modernizovat svou vojenskou leteckou flotilu. V roce 2014 došlo k odmítnutí nákupu 22 stíhaček Saab AB Gripen za 3,2 miliard dolarů v průzkumu. Podle médií však úřady plánují další nákup na asi dvakrát větší částku.  

Podle portálu European Security & Defence se v minulosti několikrát stalo, že švýcarské F-5 nemohly být rychle nasazeny při vyhlášení poplachu.

Situace se má podle plánů změnit v roce 2021 s realizací projektu „Luftpolizeidienst 24“. Ten předpokládá, že letadla země se budou schopné operativně vznést v reakci na hrozby během 24 hodin.