Německý ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že od hotovosti vyplundrované Řecko potřebuje realizovat zbídačující opatření uvalená EU a MMF, jelikož evropská solidarita „nebyla jen jednosměrnou cestou“. „Evropská solidarita není jednosměrná ulice … A pak strukturální reformy jsou v Řecku nezbytné v každém případě, už nejde ‚proplácáme se tím jako vždycky‘.“ Schäuble řekl, že se nebude vměšovat do řecké kampaně před opakovanými volbami ze 17. června. „Mohu ale říci, že směr, jaký jsme my a Řecko zvolili, se musí prosadit a bude prosazen řeckým lidem.“

„Někteří lidé v Řecku zřejmě věří, že se mohou vyhnout odpovědnosti, protože ‚těmi v Bruselu‘ se nedá pohnout,“ řekl Schäuble s poukazem na potenciálně vysoké náklady na řecký odchod z eurozóny a dluhový bankrot pro daňové poplatníky EU.

Radikálně levicová strana Syriza, jež zaútočila na druhé místo na základě jízdenky ven ze zbídačení při řeckých volbách z 6. května, tvrdí, že čas je zralý na odmítnutí politik zbídačení, které Řecko zavlekly do prohlubující se už pětileté recese.

Aby zajistilo pohledávky EU-MMF, bylo Řecko nedávno nuceno osekat svou minimální mzdu a vylepšit pracovní zákoník tak, aby zajistil ulehčené vyhazování z práce v této zemi, která je už v sevření míry nezaměstnanosti vyšší než 20 procent.

Syriza tato opatření vyhlásila za „barbarská“ a prohlásila, že se musí být okamžitě zvrátit.

Volná koalice levicových skupin Syriza vedená 37letým inženýrem Alexisem Tsiprasem oproti posledním volbám více než ztrojnásobila svou přízeň – což jí přivodilo sice vítězství, nikoliv však jasné – a vypadá to na další nárůst její síly při volbách příští měsíc.


Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: rawstory.com

]]>