Google si vytváří obrovskou šanci zobrazit výsledky v tzv. dominantním vyhledávači. Ten přijde s novou dovedností, která se nazývá „znalostní graf“, což znamená odklon od tradiční praxe sesazování vzájemně si odpovídajících klíčových slov na webových stránkách. Podle článku na Blog Tips o Znalostních grafech Googlu okamžité odpovědi neboli „fakta“ z předem vyhledaných zdrojů jako je CIA Factbook, Wikipedia a Světová banka budou poskytnuty ve výsledku hledání i spolu s organickými výsledky:

Místo aby se použilo typické vyhledávací síly na konkrétní otázku, tato nová dovednost vytáhne „fakta“ z míst jako Wikipedia, půjde-li o historické informace, CIA World Factbook, půjde-li o geopolitické otázky, Světová banka u ekonomických faktů, Freebase u informací o lidech, a na další předdefinované zdroje.

Tento krok Googlu vypadá vskutku podobně Orwellovu ministerstvu pravdy v tom, že vyhledání výsledků čili „odpovědi a fakta” už nebudou založeny na shromážděné databázi či algoritmu vyhodnocování popularity obsahu, nýbrž to bude vybráno jako to správné Googlem.

Mnozí jistě mohou argumentovat, že Wikipedia odvádí dost dobrou práci svým formátem otevřeného zdroje k vystavování základních faktů. Ovšem CIA a Světová banka jsou organizacemi s agendou, k níž občas patří i bránit pravdě, a činí z nich autoritu nad fakty, to jim udělí ohromnou moc k utváření znalostí veřejnosti.

Google rovněž vysvětluje, jak budou data sbírána za využití znalostního grafu:

Do Gogolova znalostního grafu bude využito i Googlem vlastněné Freebase. Freebase je masivní databází, která podle Singularity Hub už „má data o více než 24 milionech lidech, místech a věcech.“

Google pak zkombinuje svou Freebase s algoritmem Metaweb, aby připojil všechno a každého. K účelu zlepšeného hledání by to možná mohlo být i úžasné, ale je to přesně ten typ softwaru, který může snadno vybudovat a zorganizovat profil o všech uživatelích internetu.

Podívejte se na video, jak jsou data o vás už připojena k bodům níže:

Upgradujte si prosím svůj prohlížeč

Takže kromě spoléhání se na CIA a Světovou banku k nucenému krmení uživatele internetu „fakty“, budou rovněž konstruovat a vystavovat, jak si kterákoliv osoba v tomto novém hledání počíná.

Prosíme, přidejte se ke komentářům níže se svými nápady, jak si myslíte, že to ovlivní organické hledání informací.

 

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: prisonplanet.com

]]>