Když by si měl Barack Obama vybrat mezi porážkou islámského extremismu na Blízkém východě a porážkou Ruska, pak by si zjevně vybral tu druhou možnost. Obětuje všechno kvůli své „válce“ s Ruskem, píše kanadský server. Americký prezident Barack Obama nenávidí Rusko, jeho politika nejen ve vztahu k Ukrajině, ale i k Sýrii, Íránu a dalším státům, je podřízena hlavnímu cíli – oslabit Rusko, píše kanadský server Global Research.


USA jsou přímo posedlé myšlenkou svržení Bašára Asada a připouštějí, že se do rukou ozbrojenců z Islámského státu bojujících v Sýrii, dostanou moderní zbraně, a není to žádná náhoda, píše Global Research. Bašár Asad je spojencem Ruska a hlavním úkolem Obamovy zahraniční politiky je porazit Rusko, nikoli islámský extremismus, píše Global Research. Dokonce i letecké údery Spojených států zasazované pozicím extremistů z Islámského státu v Iráku mají za následek rozšiřování území kontrolovaných touto organizací v Sýrii, soudí server.

Podle jeho mínění je Sýrie klíčem k nahrazení Ruska jako hlavního dodavatele zemního plynu do Evropy. Tento stát je jedinou překážkou na cestě plynovodu z Kataru přes Saúdskou Arábii, Jordánsko a Turecko do Evropské unie, výstavba takového potrubí by umožnila Kataru konkurovat s Ruskem na největším světovém trhu plynu – v Evropě, píše Global Research.

Dříve Obama podporoval Katarem sponzorované Muslimské bratrstvo, to ale dokázalo svou neefektivnost v Sýrii, a teď se tedy USA přeorientovaly na podporu Islámského státu, nad nímž drží ochrannou ruku Saúdská Arábie, domnívá se Global Research.

Ale i v případě Asadovy porážky se může stát pro USA dalším problémem Turecko, protože to už uzavřelo s Ruskem dohodu o dodávkách ruského plynu do Evropy.

Pokud jde o politiku USA vůči Íránu, pak je možné, že se ministru zahraničí Johnu Kerrymu podaří v průběhu jednání s Teheránem najít cestu, jak získat íránský plyn pro Evropu. „Kdyby se Írán obrátil proti Rusku, pak by se změnila pravidla hry“, připouští Global Research. Ovšem dosáhnout podobného cíle cestou barevné revoluce jako na Ukrajině se nepodaří, proti jakékoli transakci s Íránem se aktivně staví na odpor Izrael, zdůrazňuje Global Research.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj: czech.ruvr.ru