Není divu, že jde o tak často diskutované téma, neboť existuje spoustu zdokumentovaných důkazů o jeho činnostech. A dokonce tak dobře zdokumentovaných, že se lidé nebojí proti němu vystoupit a dát jasně najevo svůj názor prostřednictvím březnového pochodu proti Monsantu. Cílem tohoto článku je upozornit na jeho produkty, které jsou i přes své negativní účinky stále na trhu.


 

12 nejhorších produktů z dílny Monsanta:

1. Sacharin

Co to je?  Jednoduchý a prázdný sacharin je umělým sladidlem. Ačkoli byl objeven již začátkem 19.st, nepoužíval se až do 20.st., kdy byl zpopularizován hlavně díky Monsantu, který ho začal vyrábět pro Coca Colu.

Proč je škodlivý?  Původně byl obdivován pro své sladící účinky bez jakýchkoli kalorií, avšak v 70. letech jedna studie odhalila, že způsobuje rakovinu. I když byla jeho karcinogenita potvrzena několikrát, byl vyřazen ze seznamu nebezpečných látek a nadále je používán v mnoha běžných potravinách.

Kde ho najdeme?  Nápoje, sladkosti, sušenky, léky, žvýkačky, zubní pasty atd.

2. PCB

Co to je? PCB, neboli polychlorovaný bifenyl, patří do rodiny přírodních chemikálií známých jako chlorované hydrokarbony. Poprvé byl použit Monsantem ve 20. letech k výrobě elektrických transformátorů a motorů.

Proč je škodlivý? PCB je spojován s rakovinou stejně jako s negativními účinky na lidský imunitní, reprodukční, nervový a endokrinní systém.

Kde ho najdeme? PCB byl zakázán v r. 1979, ale jeho negativní dopad můžeme sledovat stále. Studie z r. 2011 ukázala, že se stále nachází v krvi těhotných žen. Před zastavením výroby se nacházel v kabelech, plastech nebo olejových barvách.

3. Polystyren

Co to je? Tento syntetický polymer začal být Monsantem vyráběn v r. 1941.

Proč je škodlivý? Nejde o biologicky rozkladný materiál, a tak je jednou z hlavních přísad světového odpadu. Chronické vystavení této látce způsobuje deprese, bolesti hlavy, únavu a malátnost.

Kde ho najdeme? Doslova všude! Nejčastěji ale v obalech na jídlo. Je oblíbenější než papír, jelikož je odolnější, a dokonce i než plasty, protože je levnější. (I když ty nejsou pro životní prostředí o nic víc přijatelnější.)

4. Jaderné zbraně

Nemyslím, že je potřeba toto téma nějak víc komentovat ohledně nebezpečí a použití, ale myslím, že mnoho lidí neví o spojení jaderných zbraní s Monsantem. Poté, co Monsanto zřídilo laboratoře Thomas & Hochwalt, vytvořilo zde i oddělení, které hrálo klíčovou roli v projektu Manhattan. Tento projekt, vedený mezi léty 1943 – 1945, byl zodpovědný za výrobu první atomové bomby, použité během druhé světové války.

5. DDT

Co to je? Dichloridfenyltricholetan byl běžně používaným pesticidem, který byl vyvinut s cílem bojovat s komáry přenášejícími malárii. Monsanto bylo prvním z výrobců, kteří tuto látku začali zkoumat.

Proč je škodlivý? V r. 1972 byl zakázán pro svůj negativní dopad na játra a nervový systém.

K de ho najdeme? Trvá více jak 15 let, než se DDT rozloží, a tak ho stále můžeme najít v některých půdách a vodních tocích. Můžeme ho požít konzumací kontaminovaných ryb nebo obilí.
Loading...