26.února uživatel Twitteru pod jménem The'Nimr'Tiger publikoval video, které údajně ukazuje Ahmada Al Qa'qaa, člena al-Káidy, v Idlibu v Sýrii, který přednáší dětem a pokouší se je najmout pro džihád. (Foto: Twitter)

Krátce po zveřejnění svého videa byl kontaktován tureckým občanem, který jej „laskavě požádal“, aby video smazal.

Vysvětlil  že mluvil s dětmi o džihádu jako o vtipu, a děti s ním prostě hrály zábavnou hru, oblečené v maskáčích a pečlivě poslouchaly.

To je v souladu s dalšími tvrzeními, jako je tvrzení Ömera Özkizilcika, odborníka z bezpečnostního oddělení nadace SETA, think-tanku se sídlem v turecké Ankaře.

Řekl, že Turecko neposkytlo militantům žádné zbraně a vybavení, proto aby omezilo opozici, ale teroristé Hay'at Tahrir al-Sham jednoduše „skočili“ do obrněných vozidel a vyzvedli zbraně, protože byli údajně ponecháni bez dozoru v době, kdy syrská arabská armáda útočila.

Člověk se diví,  dovolit teroristům vzít si zbraně a bojovat, konec konců je ale jisté, že po očekávané drtivé porážce „syrského režimu“ se všichni bojovníci vzdají svých zbraní, změní se  a možná jen zemřou, protože ' splnili svůj jediný skutečný cíl: porazit syrského prezidenta Bašara al-Assada".

Protože Turecko začalo rozmisťovat zbraně, vybavení a jednotky do Idlibu, podle Özkizilcika nebyl ani „jeden den“ bez dodávky zbraní.

A protože zbraně dodávají „umírněné opozici“ a nedělají vůbec nic „podezřelého“,  tak to dělají někdy kolem půlnoci, jak ukazuje výše uvedené video.

Turecko může mít podle dohody ze Soči 12 pozorovacích míst v Idlibu, podle informací z 24.února jich má 42.

Od 2. do 25. února se počet nákladních vozidel a vojenských vozidel, které dorazily do zóny „deeskalace“, zvýšil na více než 2 850 tureckých nákladních vozidel a vojenských vozidel, přepravních tanků, osobních dopravců, obrněných vozidel a mobilních neprůstřelných strážních kabin a vojenských radarů. V tomto období bylo v Idlibu a Aleppu nasazeno asi 7.600 tureckých vojáků.

Kromě toho, protože Turecko je hodně „slyšet“ v médiích a na Twitteru, kde prezentuje svůj vojenský úspěch a úspěch skupin, které podporuje v Idlibu, přeje si, aby vyly turecké zprávy jediné dostupné.

Důvodem je zejména skutečnost, že Turecko předvádí své úspěchy bez žádných důkazů a na straně Syrské arabské armády jsou všechna tvrzení podložena fotografiemi a jinými formami záběrů a důkazů.

Zdá se tedy, že uživatelé a webové stránky, které ukazují fotografie zničeného tureckého vybavení a prokazující, že Ankara v Idlibu dělá více, jsou také „laskavě žádáni“, aby odstranili svůj obsah, nebo v případě Twitteru – turecká vláda požaduje, aby web zakázal uživateli nebo odstranil jeho obsah, protože údajně porušuje turecké právo.

Turečtí vojenští bojovníci v Idlibu používají MANPADy (přenosný protiletadlový raketový komplet velmi krátkého dosahu)  ke střelbě na syrské válečné letouny.

Syrská armáda ztrácí více pozic kolem Saraqibu po novém tureckém útoku. „Hvězdy“ Idlibské demokracie tlačí Asadův režim. Syrská armáda postupuje hlouběji do jižního Idlibu, drží dvě města.

Zdroj:  southfront.org, pz.cz