Ve snaze znovu vyvolat drtivou odezvu, která zlikvidovala anti-pirátskou legislativu, z počátku tohoto roku, plánují aktivisté „týden akcí“ na protest proti Cyber Intelligence Sharing and Protection Act (CISPA), která začíná v pondělí. Mnoho ze skupin, co tento protest vede, jsou veteráni boje proti Stop Online Piracy Act (SOPA) a proti Protect Intellectual Property Act (PIPA), včetně Electronic Frontier Foundation, the Center for Democracy and Technology, Free Press, Fight for the Future and the American Civil Liberties Union (ACLU).

Brock Meeks, mluvčí Center for Democracy and Technology řekl, že protesty budou spoléhat na podobné taktiky, jaké byly využity k vykolejení protipirátských zákonů, potenciálně včetně peticí a telefonních volání členům Kongresu.

Řekl však, že tyto skupiny nemají žádné plány na shazování webových stránek, což bylo ústřední součástí proti-pirátských protestů.

„Záměrem akcí z tohoto týdne je zvednout povědomí o vážných obavách, které v nás budí CISPA,“ řekla Tiffiniy Chegn, spoluředitelka Fight for the Future.

Řekla, že k protestům bude patřit i kampaň na Twitteru přímo směrovaná na členy Kongresu.

Cheng a Meeks řekli, že více podrobností o protestech bude k dispozici v pondělí.

CISPA, jejímiž autory jsou reprezentant Mike Rogers (R-Mich.) a Dutch Ruppersberger (D-Md.) by strhla legální bariéry, které společnostem znemožňují sdílet informace o kybernetických útocích.

Tato opatření mají více než 100 spolu-sponzorů a očekává se, že budou na půdě Sněmovny předložena k hlasování během týdne po 23. dubnu.

Aktivisté proti tomuto návrhu protestují, protože mají obavy, že podvrátí soukromí internetových uživatelů. Argumentují, že široce pojaté formulace tohoto návrhu by mohly společnosti vést k vydávání informací bez spojitosti s kybernetickými útoky, včetně jmen uživatelů, adres a internetových aktivit.

Rovněž mají obavy, protože zákon by dal vojenským špionážním agenturám, jako je Národní bezpečnostní agentura, přístup k informacím, které společnosti sdílí s vládou.

Zpravodajská komise Sněmovny poprvé minulý týden vytvořila účet na Twitteru, aby zkusila odrazit kritiku tohoto zákona. Mnoho z prvních tweetů na tomto účtu se zaměřilo na pokusy vyvrátit tvrzení, že CISPA je podobná SOPA.

Není jasné, zda protestující přitáhnout tu samou úroveň pozornosti, která v lednu přinutila Kongres zrušit proti-pirátské návrhy zákonů. Hlavní webové stránky jako Google a Wikipedia se proti-pirátských protestů účastnily, tentokrát ale mnoho webových společností včetně Facebooku CISPA aktivně podporují.

Riney Reitman, ředitelka aktivismu u Electronic Frontier Foundation řekla, že  doufá, že protesty přitáhnou více pozornosti k opatřením o sdílení informací v této předloze zákona.

„Jak daleko jsou ochotni to pozměnit, to často odráží to, jak je intenzivní kritika,“ řekla Reitman. „Shromáždí-li spousta síly zrovna teď, tak by je to mohlo přimět ke změnám či se zcela zákonné předlohy vzdát.“

 

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: thehill.com

]]>