Kontroverzní aplikace evropské směrnice o uchování údajů o elektronické komunikaci je opět v parlamentu. Pirátská strana proti zavedení plošného sledování občanů protestuje. Společný postup v rámci Evropské unie budou Piráti plánovat mimo jiné v rámci mezinárodní Pirátské konference v Praze již tento víkend. Kromě toho proběhne proti šmírovacímu zákonu ve čtvrtek 19. dubna v Praze na Pankráci od 17:00 demonstrace.

Piráti představili své námitky proti šmírovacímu zákonu (zavedení principu data retention do české legislativy), který se opět vrací do parlamentu. Jeho obdoba přitom byla už 31. 3. 2011 zamítnuta Ústavním soudem. Ústavní soud tehdy v rozhodnutí vyjádřil pochybnosti, zda je samotný princip plošného sledování užitečný a odůvodnitelný. Zákon zavádí do českého právního řádu presumpci viny a zvyšuje možnost zneužití dat.

„Proti sledování provozních a lokalizačních údajů například z mobilního telefonu se nelze bránit, není třeba povolení soudu a stačí mít zapnutý telefon, ani nemusíte volat. Přitom jsou tyto informace zneužitelné stejně jako odposlechy,“ říká Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů. Z provozních a lokalizačních údajů lze zjistit nejenom, s kým si jak často telefonujete, ale i přesně zdokumentovat váš pohyb. Německý poslanec Malte Spitz vytvořil aplikaci, která názorně předvádí, jak lze z údajů přesně rekonstruovat přesnou trasu http://www.zeit.de/datenschutz/malte-spitz-data-retention

Navzdory předpokladům předkladatelů evropské směrnice počítá návrh českého zákona s využíváním sledování pro vyšetřování méně závažných přečinů. Místo toho, aby se policie mohla zaměřit na vyšetřování násilných trestných činů a odhalování organizovaného zločinu, bude jako v roce 2010 zahlcena udáními na řadové sdíleče a lidi páchající pouze verbální přečiny (schvalování trestného činu, či šíření poplašné zprávy).

Po přijetí data retention bude mnohem jednodušší šikanovat občany, protože operátoři budou informace skladovat ještě před tím, než se někdo něčím proviní," dodává Ferjenčík.

Piráti požadují odmítnutí principu data retention, vrácení zákona o data retention k přepracování a změnu evropské směrnice, která šmírování povoluje. Pirátská strana již v září roku 2011 vyzvala vládu České republiky k zahájení přezkumu sporné směrnice u Soudního dvora EU. Kvůli změně evropské směrnice spolupracují Piráti v celé EU. Společný postup v záležitosti data retention je důležitým tématem nadcházející konference PPI, tedy celosvětové konference Pirátských stran, která se koná již tento víkend v Praze.

Událost na Facebooku: Protest proti šmírovacímu zákonu

http://www.facebook.com/events/382644481775462/

Na protest proti zavedení data retention organizují Piráti 19. 4. demonstraci. Aby upozornili na zavedení presumpce viny, rozhodli se ji svolat v centrálním parku Pankrác, kde se odpůrci šmírovacího zákona sejdou ve vězeňském oblečení. Piráti tak chtějí varovat před skutečností, že stát má všechny občany za zločince, které je třeba sledovat. Protest začne v 17:00.