V Istanbulu probíhají neveřejná jednání delegace Íránu se „šestkou“ mezinárodních zprostředkovatelů (5 stálých členů BR OSN a Německo) o íránském jaderném problému. Delegaci „šestky“ vede šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová, a íránskou – tajemník Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saíd Džalilí. V předvečer jednání íránská masmédia oznámila, že Teherán ustoupí „šestce“, nebude-li popírat jeho právo na obohacování uranu na 20%.

Ashtonová zase oznámila o „novém přístupu“ Západu k íránskému jadernému problému. Podle jejích slov už nebudou západní země namítat proti obohacování jaderného paliva v Íránu na úroveň pod 20%, bude-li veškerý uran obohacený na 20% a více odvezen ze země.

USA a Írán jsou připraveny na dvoustranné setkání

Podle výsledků jednání mezi Íránem a „šestkou zprostředkovatelů“ v Istanbulu vyjádřily USA a Írán ochotu uspořádat dvoustranné setkání v Teheránu.

Zástupci USA jsou ochotni v rámci jednání o íránském jaderném problému v Istanbulu uspořádat dvoustranné setkání se zástupci Teheránu. Vedoucí íránské delegace Saíd Džalilí také souhlasil s uspořádáním dvoustranných konzultací se zástupci USA.

V nejbližší době začne v Istanbulu druhá a poslední etapa jednání, v jejichž průběhu budou moci účastníci uspořádat řadu dvoustranných konzultací.


Zdroj: czech.ruvr.ru