Kyjev vyslal vojenské lodě do Kerčského průlivu, aby ukázal svoji tvář, oznámil velitel Námořnictva Ukrajiny Ihor Vorončenko. Informuje o tom agentura UNIAN.

„Museli jsme ukázat svoji tvář v Kerčském průlivu a Azovském moři a ukázat, co dokáží tyto čluny," cituje Vorončenka agentura UNIAN. Zároveň velitel dodal, že toto rozhodnutí nepovažuje za chybné.

Provokace ukrajinského námořnictva

25. listopadu ráno ukrajinské vojenské lodě Berdjansk, Nikopol a Jany Kapu porušily články č. 19 a č. 21 Úmluvy OSN pro námořní právo a překročily státní hranici RF. Lodě se dostaly do dočasně uzavřených ruských vod, kde několik hodin prováděly nebezpečné manévry a nereagovaly na požadavky ruských člunů a lodí, které je doprovázely.

Bylo rozhodnuto o použití zbraní. Všechny tři lodě byly zadrženy asi 20 km od ruského pobřeží a 50 km jihozápadně od obvyklé trasy plavby Kerčským průlivem pod Krymským mostem. Během incidentu byli lehce zraněni tři ukrajinští vojáci.

Ruský president Vladimir Putin označil incident v Kerčském průlivu za provokaci, která podle něj souvisí s nízkou popularitou ukrajinského prezidenta Petra Porošenka těsně před volbami. Také připomněl, že letos v září proplul konvoj ukrajinských vojenských lodí pod Krymským mostem v souladu s dohodami a požadavky a také předem oznámil cíl plavby.

Zdroj: snews.com