Kypr a Rusko – jaký je mezi nimi rozdíl (ovšem kromě skutečnosti, že to první do loňska sloužilo tomu druhému jako středisko zámořského praní peněz)? Pokud byste řekli, že jeden je teď lokajem státistických, sobeckých bankéřských zájmů, když mu ekonomiku zničili velkým evropským zkázonosným sociopolitickým (a patologickým) experimentem, takže se plazí zpět k nohám svých pánů Eurozóny, zatímco ten druhý se ani trochu neohlíží na Pax Petrodollariana ani na kabalu centrálních bank, tak máte pravdu.


V tom případě vám bude také jasné, proč před pár hodinami ta legrační napodobenina ratingové agentury Standard & Poor's, která také před tím oznámila, že „ujišťuje“ o francouzském ratingu AA s velice zřetelným objasněním, že už nebude akceptovat, když ji budou žalovat za to, že říká pravdu, a snižuje rating státům, nebo jinak když budou na její kanceláře v zahraničí razie, tak ta nejenže povýšila Kypr z B- na B (prosím, uložte si hned své peníze v kyperských bankách: jsou bezpečné, S&P slibuje), ale – co je daleko důležitější – vyslala politické poselství Kremlu a ponížila Rusko z BBB na BBB-, tj. jeden malý stupínek nad statutem veteše. Tohle bylo první ponížení Ruska od S&P od prosince 2008.

WSJ hlásí:

[quote align="center" color="#999999"]

„Podle našeho názoru by napjatá geopolitická situace mezi Ruskem a Ukrajinou mohla znamenat další výrazný odliv jak zahraničního, tak domácího kapitálu z ruské ekonomiky, a tudíž dále podvrátit už oslabený výhled na růst,“ napsala S&P do své zprávy.

Po tomto kroku moskevský akciový index MICEX spadl o 1,5%. Rubl oslabil oproti dolaru o 0,6% na 35,977.

Další snížení do statutu veteše by bylo podle Tima Ashe, ekonoma ze Standard Bank, ohromným krokem, uvážíme-li relativně skromné zadlužení Ruska.

„Pokud se ale krize na Ukrajině ještě zvětší, a uvidíme-li trvalý únik kapitálu a další tlak na rubl a ruské trhy, pak je to možné,“ řekl.[/quote]

Rusko reagovalo rychle.

Nejdříve v odvetě na toto snížení řekl ruský ministr hospodářství Alexej Ulukajev, že snížení ruského ratingu S&P’s investoři očekávali, takže to jejich chování významně nezmění s dodatkem, že je zjevné, že rozhodnutí zkrátit Rusku rating bylo zčásti politické a zčásti založené na ekonomické situaci. Jinými slovy, zcela symbolické – není to, jako když si Rusko najde přístup na trh s obligacemi tak jako tak, plus, jak už jsme tento týden psali v článku „ Proč se Putin vysmívá blokádě trhu s ruskými obligacemi,“ není to, jako kdyby je potřebovalo.

Co je ale daleko důležitější, že už předem před zase dalším kolem západních sankcí, které vypadají na spadnutí, pokud nemá Obama vypadat ještě bezmocněji, než jak v současnosti vypadá (se zaručenou obtížností úspěchu), tak ruský presidentský poradce Sergej Glazjev navrhl plán o 15 opatřeních k ochraně ekonomiky země, pokud budou sankce uplatněny, hlásí list Vedomosti s odkazem na Glazjevův dopis ministerstvu financí.

Podle Vedomosti, jak hlásí Bloomberg, Glazjev navrhl:

  • Rusko by mělo stáhnout všechna aktiva a účty v dolarech a eurech ze zemí NATO do neutrálních zemí.
  • Rusko by mělo začít rozprodávat vládní dluhopisy zemí NATO, než budou zmrazeny ruské účty v zahraničních měnách.
  • Centrální banka by měla redukovat dolarová aktiva a rozprodat vládní dluhopisy zemí, které podporují sankce.
  • Rusko by bankám mělo omezit fixní aktiva k zabránění spekulací s rublem a odlivu kapitálu.
  • Centrální banka by měla zvýšit peněžní zásobu tak, aby stát a banky mohly refinancovat zahraniční půjčky.
  • Rusko by mělo k obchodování používat národních měn s členy Celní unie a s dalšími ne-dolarovými a ne-euro partnery.

Jinými slovy od Ruska plnocenná kampaň spálené země.

Je zaručené, že ruské držby amerických pokladničních poukázek nejsou tak podstatné (a šlo by je tiskem peněz zcela monetizovat do tří měsíců pomocí POMO Fedu), a západní finanční linky do Ruska, kromě obchodních tras nejsou nijak život ohrožující, ale jestli Rusko chytí klacek a další země BRIC, už naštvané kvůli nedávnému rozhodnutí USA nenavýšit jejich status v MMF, se přidají, pak se Obamův život promění v noční můru v bdělém stavu. Zvláště, když ten nejdůležitější člen BRIC – Čína – udělá kteroukoliv z mnoha věcí, které udělat může, aby naznačila, jestli v té fungl nové Studené válce bude s USA nebo proti…

Nakonec pro ty, co jsou zvědaví, jaké jsou vazby mezi Západem a Ruskem, prohlédněte si náš nedávný článek o tomto tématu: Všechno, co o Rusku potřebujete vědět, v grafech.

Poznámka z finančního světa mimo tento článek: Došlo k dalším přírůstkům k podivným úmrtím bankovních ředitelů. Čínský ředitel regulace bank ve věku 49 náhle zemřel, když mu puklo srdce poté, co prohlásil, že si v Číně došlápne na stínové bankovnictví, a tento týden ho pak následovala první žena (zatím identifikovaná jen jako Lidia, 52) mezi sebevražednými řediteli poté, co se v Paříži vrhla 14. patra budovy Bred-Banque Populaire 200 m od ministerstva financí, když před tím měla zpochybnit vedení banky. Ti to odmítají, a říkají, že se stejně léčila, a tak bylo asi proto.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com