Zpráva v Londýně sídlícího analytického ústavu Lombard Street Research potvrzující těžký handicap Holandska způsobený členstvím v euru vedla k tomu, že holandská Strana svobody už apelovala na návrat ke guldenu. Její vůdce Geert Wilders z ní udělal první politické hnutí v eurozóně s širokou lidovou základnou, které přijalo za své stažení ze společné měny. Strana svobody je konzervativní populistická strana. Neumíme číst holandsky, ale už samotná skutečnost, že tato informace z Holandska unikla jen několika málo zdroji, nám ukazuje, co se tím novinám povedlo udělat. Netřeba říkat, že vláda s touto zprávou nesouhlasí, ta vyčíslí i náklady na dotace a výkupy šesti národů v potížích na 3,2 bilionů dolarů. My jsme tyto náklady před měsícem stanovili na 4 až 6 bilionů dolarů. Pan Wilders odpovídá, že když s tou zprávou nesouhlasí, tak proč nemají dost kuráže uspořádat referendum? Ať to rozhodne holandský lid.

Zpráva dále říká, jak jsme i my často tvrdili, že eurozóna nemůže ve své současné formě přežít. Letos si musí poradit s Irskem, Portugalskem a Řeckem a bylo by relativně jednoduché, kdyby je nechali odejít. Španělsko a Itálie byly zatím částečně odloženy bokem, ale do té doby, než je budou řešit, budou ještě slabší než nyní. Ten socialistický myšlenkový přístup zní – pošoupneme ten problém do budoucna, což ten problém jen zhorší. Tou velkou otázkou je, zda bude Evropa strádat kvůli světové vládě a vznikne tím nebezpečí úplného finančního a ekonomického zničení EU.

Ty zjevné náklady v Holandsku lze snadno vyčíslit. Během posledních deseti let jeho míra růstu spadla z 3%, na nichž se držela v předchozích více než 20 letech, na 1,25%, když jsou pod eurem, oproti Švédsku s 2,25% a Švýcarsku s 1,75%, jejichž inflace je nižší a prosperita vyšší. Vzniká u nich i více pracovních míst než v Holandsku a Německu. Samozřejmě ti, co jsou placeni jedno-světci, ať v Holandsku, v Německu nebo kdekoliv jinde, tohle všechno ignorují. Co si o tom myslet jiného, než že je to Čtvrtá říše? EU a eurozóna byla zřízena, aby tohle uspokojila a dotovala těch šest vlád, které si žily nad poměry.

Ty tanečky, co jsme právě viděli v Řecku, byly další zdržovačkou, aby se koupil další čas, když se podmínky ve všech těch slabých zemích nadále zhoršují. Vidíme, že Řecko, Portugalsko a Irsko pravděpodobně opustí eurozónu, odloží euro, zbankrotují a nechají za sebou stopu finanční zkázy. Je to dobře, nebo špatně? Dobře je, že byli propuštěni a už nemají oficiálně takové závazky, na druhou stranu solventním národům, jako Holanďanům, zůstala držba ohromných, leč bezcenných dluhopisů. Naší odpovědí je, že na tohle měli myslet už před lety.

Jak už jsme často během let uváděli, jediná úroková sazba tohle všechno vyřešit nemůže. Jihu se dovolilo půjčovat si příliš levně a příliš mnoho. To je hlavní důvod propadáku s eurozónou. Bylo to jasné už před několika lety, potíže se blížily už tehdy, když občané četných národních států hlasovali proti Evropské ústavě, tito si ale najali a platili zastupitele sloužící vládnoucí třídě, nikoliv lidu, a ti jejich rozhodnutí rozmělnili. Trpělivost voličů se už skoro úplně opotřebila a před sebou vidíme jen radikální změnu.

To donutilo holandského premiéra Marka Rutteho, aby požadoval rozpočtové škrty v jižní Evropě, což nepřineslo nic dobrého, protože jen málokdo tomu naslouchal. Musel omezit holandský rozpočet od 12 miliard dolarů, což odpovídá 1,5% HDP, aby se udržely ratingy všech zúčastněných kromě Německa a Finska. Veřejnost k tomu všemu chová negativní sentiment a nyní to vypadá, že i Rutteho vláda padne. Dojde-li k tomu, může to rychle vést k pádu eura.

Holandsko už během tří let spadlo do své druhé recese a nezaměstnanost vzrostla na 5%. Důvěra spotřebitelů je na minus 37, nejnižší od roku 2003. Holandsko už 5. rok v řadě nedodržuje svůj povinný cíl veřejného dluhu ve výši 3% HDP. Ten je v současnosti na 4,5% a z velké části je to důsledek vykupování a dotací těm, co nejsou schopni platit podle splátkového kalendáře.

Holandský dluh vzrostl na 73% HDP z 69,7%. Limit EU je 60% HDP. Pro srovnání německý dluh je 81,8% a finský 47,2%.

Solventní země platí strašlivou vlastní cenu za dotace jižnímu pásu.

Jak by se Řecku mohlo vést lépe, když dostane 25 miliard dolarů, ale má vyšší dluh a méně suverenity? Občané pořád ještě demonstrují a výběr daní se řítí ze srázu. Řecko pořád konkuruje podle podmínek eura, což jej dále činí nekonkurenceschopným.

I přesto, že se trh s CDS rozhodl pro částečný bankrot, aby zachránil své podniky, očekáváme, že banky v NYC si užijí méně businessu. Účastníci na vládním dluhu jednoduše odpadnou a úrokové sazby se už nevrátí na nižší úroveň.

V pozadí stojí MMF, které plánuje přispět na toto druhé řecké vykoupení 30 miliardami dolarů, což je 14% celku, z čehož asi 19% pochází od amerických daňových poplatníků. To je ponížení oproti 27% z prvního balíčku. Z těch 30 miliard dolarů pochází 12,7 miliardy dolarů z fondů ponechaných a nevyužitých při prvním vykoupení. Schválení může přijít 15. března.

ECB a solventní země eurozóny chtějí vydřít dodatečnou likviditu ze systému ASAP. Jejich ministři financí chtějí oživit debatu o silnějším ochranném valu, ale nevypadá to pravděpodobně poté, co německý soud rozhodl, že ESM je protiústavní.

Aby se věci ještě více zkomplikovaly, před dvěma týdny byl odhalen nový korupční skandál. Nejen v řecké vládě, ale i v německé společnosti Siemens, která byla usvědčena z uplácení, zaplatila pokutu 170 milionů dolarů a bude muset v Řecku vytvořit 700 nových pracovních příležitostí. Ve skutečnosti byl do korupce hluboce zapleten také současný ministr financí Venezelos a táhne se to už roky. Věříme, že ti posedlí kontrolou ze severní Evropy si nakonec už spočítali, že není žádný způsob na dosažení řešení s řeckou kulturou s aspekty odlišnými od běžné evropské kultury a s jejich přijímáním zákona. To samé více či méně platí i v těch dalších čtyřech zemích v potížích.

Jak jsme už dříve poukazovali, holandská uskrovňující opatření kvůli vykoupení Řecka a dalších na ekonomiku uvalují ohromné břemeno.

V roce 2011 se Německu nepodařilo dosáhnout cílů v uskrovňování a jsou ve skluzu za plánem i letos. Pouze 42% výdajových škrtů vyjmenovaných koaliční vládou paní Merkelové bylo realizováno. Bylo to jen 6,16 miliardy dolarů škrtů a to je z celkových 14,7 miliard dolarů. Je to tak, jak říkám, ne jak to dělám. Z těch 25,4 miliard dolarů úspor se nestala realitou ani polovina. Cílem je do roku 2020 odstranit půjčky. Takováto pravidla by měla těžký dopad na všechny ekonomiky EU a pravděpodobně přivodí čistku, která je nezbytná, aby se zachránilo to, co zbývá ze světového finančního systému.

To jen ukazuje, jak jsou ministři financí eurozóny mimo realitu, když chtějí zase oživit debatu o vztyčení eurovalu ze záchranných fondů pro vykupování. Aby to Německo mohlo provést, muselo by zatratit svou ústavu. Nemyslíme si, že voliči jim dovolí to udělat.

Ve stejnou dobu chce německý ministr financí Wolfgang Schäuble zavést ještě celoevropskou daň z finančních transakcí. Přidal se k devíti dalším ministrům z dalších zemí, kteří chtějí na evropské občany uvalit další zdanění.

Tisk USA poskytl jen málo reportáží, pokud vůbec nějaké, o těch 500 000 lidí mírumilovně pochodujících ve Španělsku kvůli reformě pracovního práva, která přesouvá více moci k zaměstnavatelům a zlevňuje jim vyhazování pracovníků. Pochodovali v 60 městech.

Vedle v Itálii prezidentem jmenovaný Mario Monti zkouší provést to samé co Španělsko, aby nacpal prkenice korporacím.

Ne vše je tím, co kdysi bývalo. CFTC oznámil, že CME Clearing Europe LTD zrušil svou registraci CMECEL k operacím clearingu derivátů. To pro CME býval velice lukrativní trh i jen v CDS, což je trh o velikosti 50 bilionů dolarů. Je tomu snad tak proto, že generální ředitel CME Craig Donohue, světácký lhář, rezignoval?

Řecké vykoupení musí smrdět až vysoko do nebe a tento krok CME by mohl být začátkem potíží nebo možná i skandálů. V poslední minutě byla nějak zázračně odsouhlasena kvóta 95% pro soukromé účastníky, aby se dokončila dohoda. Mohlo do toho být zapojeno vydírání, nátlak a podplácení? Kdybychom si mohli tipnout, tak ano. Přijala se konečná ztráta 74%. Na druhou stranu podle reálné hloubky ztrát CDS u šesti tradičních bank finančního centra NYC by očekávaná ztráta mohla být 30 miliard dolarů. Stane-li se to skutečností, znamená to, že tyto banky, jež vlastní Fed, budou muset být vykoupeny Fedem. To by znamenalo zase TARP se vším všudy, ale tentokrát by veřejnost o těchto vykoupeních nic nevěděla, pokud by do toho někdo nezačal rýt, jako to udělal Bloomberg, kterému se nakonec povedlo zvítězit ve svém apelu a odhalit, jací jsou lháři ve Fedu a jejich vlastníci. Řecká dluhová krize není vyřešena a všichni lidé na vrcholku v EU si toho jsou dobře vědomi. Vrabci si na střeše cvrlikají, že někteří ze soukromých držitelů dluhopisů přistupují k žalobám. Musí to být vážné, když německý a francouzský ministr říkají: „Musíme se teď připravit, že jednoho dne přijde třetí vykoupení.“ Sečteno a podtrženo, Řecko nebylo zachráněno a euro je v těžkých potížích. Jak jsme říkali už před lety, tenhle nepřirozený spolek je odsouzen ke zhroucení. Jedinou otázkou zůstává, kdy Řecko zbankrotuje. Mohlo by to být v květnu nebo snad do konce roku.

Mladí lidé mezi 18 a 25 lety tvrdě bojují. Jejich nezaměstnanost po celé Evropě je ohromující. Ve Španělsku je to 49,5%, přičemž mezi ostatními je to 22%. V Řecku je nezaměstnanost mládeže 51,1%, jinak je to 21%. V Řecku je více než 1 milion mladých lidí, a to bude možná až 41%, au. Jenom 4 miliony lidí mají práci, čili 36,1% z populace asi 11 milionů. Řecko je v depresi a nemohou obsloužit dluh ani otočit existující dluh. To znamená, že brzy budou potřebovat více peněz.

Co se týče budoucích peněz na výkup, Francouzi očekávají sloučení EFSF ( současný euroval), až bude ESM schválen. Německý federální soud říká, že je protiústavní, aby německý parlament takováto opatření schválil. Ovšem evropští vyznavači jednoho světa postupují, jako kdyby nikdy neslyšeli o rozhodnutí německého soudu. Tito lidé žijí ve světě psychotických fantazií a ve víře, že jen oni mají řešení.

Bob Chapman

 

Další článek k tématu:

O hrůzách ESM, které by se mělo stát z eurovalu jakýmsi ministerstvem financí Evropy, co uvalí nucenou správu na členské státy, je článek zde: https://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/198-evropsky-fiskalni-pakt-cili-financni-diktatura