Snaha zemí BRICS omezit použití dolaru je odůvodněna a nemá značná rizika, míní ruští experti. Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika hodlají nejen snížit podíl americké měny ve výpočtech. Jde o přechod k vzájemnému poskytnutí úvěrů v národní měně. Dohoda mezi členskými státy skupiny může být podepsána již na nejbližším summitu v New Dillí 29.března. Již před rokem byla na summitu v čínském městě Sanya podepsána rámcová dohoda mezi členskými státy BRICS. Mluví se v ní o přechodu k vzájemným výpočtům a úvěrům v domácích měnách. Čínská Centrální banka dokonce prohlásila, že vyčlení do zvláštního fondu 10 miliard jüanů. Financovat tento fond hodlá rovněž ruská CB. Smlouva, jež bude možná podepsána v New Dillí koncem března 2012, fakticky zahájí tento proces, podotýkají experti.

Otázkou jsou jen rizika. Tady se mínění rozcházejí. Pro Rusko je zvlášť těžké předpovědět následky tohoto kroku, míní ředitel Ústavu národní strategie Nikita Ktičevskij:

Existuje potřeba zemí v prohloubení obchodních a ekonomických vzájemných styků. Zároveň ale historicky prodávají hlavní část surovin za dolary. A všechny pokusy zbavit se dolaru jako universálního prostředku účtování za tu či jinou surovinu končily nezdarem. Při placení za jiné zboží, poněvadž Rusko nedodává do zemí BRICS jen suroviny, ale také různé zboží, včetně konečných výrobků, nevylučuji, že Moskva může přejít na výpočty s partnery v národní měně. Na druhou stranu ale vzniká otázka: co dělat s těmito měnami dál?

Skutečně, zatím nejsou měny zemí BRICS volně konvertibilními. Tohle pověděl finančník Roman Andrejev:

Skutečnost, že státy BRICS omezují použití dolaru, je dost logickým krokem, rozhodnutím, které má stabilizovat světové a domácí ekonomiky. Mimochodem, Rusko jako jedno z prvních zavedlo dvojí výpočty: naše mezinárodní rezervy se uchovávají ve dvou měnách. Je to dost výhodné. Zlaté a devizové rezervy pak netrpí tolik v důsledku kolísání kurzů dolaru a eura.

Experti se shodují na tom, že zatím je příliš složité mluvit o současném přechodu k výpočtům a úvěrům v národních měnách mezi státy BRICS. Mají příliš různé struktury exportu, jeho zaměření. Avšak konkrétní kroky pro nápravu této situace jsou již podnikány.

Související článek:

 

Zdroj: http://czech.ruvr.ru