Zatímco před tím jsme odhalovali méně než úžasnou perspektivu názorů na USA mezi mnohými Egypťany, tak teď to vypadá, že proud nepřátelství vůči USA už dosáhl takových rozměrů, že i média mainstreamu jsou nucena to přiznat a referovat o tom. Jak hlásí WSJ, tak titulky v hlavních státních egyptských novinách tento týden o navrženém novém americkému velvyslanci v Egyptě referovaly jako o „Vyslanci smrti.“ Transparenty na hlavním káhirském náměstí Tahrir v centru pro-vládních demonstrací zobrazují prezidenta Baracka Obamu s bradou a turbanem vyhlašujícího svou „podporu terorismu.“


Tento pohyb, dodává WSJ, zdůrazňuje hloubku nedůvěry veřejnosti v USA politiku a vyvěrá z „ložisek antiamerikanismu a konspiračních teorií.“

Jeden poradce poznamenal:

„Mubarakovi lidé jsou nešťastní ze způsobu, jakým je bez poděkování odstavili. Vojáci si myslí, že jsme rozmazlovali Bratrstvo a nezasahovali jsme, aby se dostali pod kontrolu. A Bratrstvo si myslí, že jsme je nikdy nepodporovali, když podporu potřebovali, a pak jsme dali vojskům zelenou.“ Američtí činitelé samozřejmě říkají, že jich používají jako obětního beránka, „je v tom u nich velká míra dezinformace.“

Avšak naděje, že by Amerika mohla své vztahy s Egyptem zase nastartovat jmenováním nového velvyslance, skomírají po zuřivé mediální kampani zamířené proti panu Fordovi jako proti „inženýrovi zničení Sýrie, Iráku a Maroka“ a proti „muži krveprolití“, proti čemuž se USA hájí tím, že „on je ten nejlepší, kterého máme.“

Samozřejmě, že po včerejším odhalení zinscenovaných bouří Muslimského bratrstva nikdo fakt neví, jaké jsou americko-egyptské sentimenty doopravdy, je ale zřejmě poctivé říci, že se nezlepšují.

Od WSJ:

[quote align="center" color="#999999"]

Novinové titulky v hlavních egyptských státních novinách o navrženém americké velvyslanci v Egyptě referují jako o „Vyslanci smrti.“ Transparenty na káhirském náměstí Tahrir, v centru pro-vládních demonstrací, vyobrazují prezidenta Baracka Obamu s bradou a turbanem vyhlašujícího svou „podporu terorismu.“

„Uvízli jsme v situaci, kdy v podstatě musíme zkoušet nacházet rovnováhu mezi našimi hodnotami a našimi zájmy. A to neuspokojuje nikoho.“

Tento pohyb zdůrazňuje hloubku nedůvěry veřejnosti v americkou politiku a vyvěrá z „ložisek antiamerikanismu a konspiračních teorií.“

„Státní média jsou naprogramována do souladu s linií kohokoliv, kdo je u moci. Nepotřebují instrukce, nebo aby jim někdo volal, aby jim řekl, co mají napsat.“

Kritika proti panu Fordovi vypukla tento týden. Článek v pondělním Al Ahram, ve vlajkové lodi státních novin, prohlašoval pana Forada za „inženýra zničení Sýrie, Iráku a Maroka“ a za „muže krveprolití.“

„Je to ten nejlepší, kterého máme,“ řekl o panu Fordovi pan Jeffrey.

„Dovolte mi, abych jen jako přítel Egypta řekl, že my Američané pohlížíme na démonizaci naší země v egyptských státních médiích a na takovýto druh aktivit jako na škodlivé pro naše vztahy a pro vaše přátele,“ řekl ve čtvrtek senátor McCain.

„Obecně Egypťané chtějí držet Američany dál od egyptských záležitostí. Postavit se na stranu Bratrstva nebylo ze strany USA aktem dobré vůle. Měli dohodu, že v Egyptě dají moc Bratrstvu výměnou za to, že USA dají Sinai Izraeli,“ řekl pan Elswshee s mírným americkým akcentem.

Když se ho ptali, co si myslím o panu Fordovi, pan Elwishee nezaváhal. „Je to potížista. Stačí o něm vědět, že byl vyslancem v Sýrii,“ řekl. „Je jedna ruka s americkými špionážními agenturami a my přeci nepotřebujeme takovýto druh vztahů.“ Když se ho zeptali, kde četl, že pan Ford sloužil jako zpravodajský agent, pan Elwishee odpověděl: „Říkám vám to z novin, co jsem četl, a od lidí, co to viděli v televizi, a vyprávěli mi o tom.“ [/quote]

Tyler Durden

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj:  zerohedge.com