„Naprosté vítězství“, tak hodnotí list Frettablaðið verdikt Soudního dvora Evropského sdružení volného obchodu (ESVO), který ve sporu mezi Islandem a Evropskou komisí rozhodl ve prospěch Reykjavíku. Komise žalovala Island proto, že podle ní neměl v roce 2008, kdy zkrachovala největší soukromá banka v zemi Landsbanki, odmítnout vyplatit nizozemským a britským klientům banky Icesave, internetové pobočky Landbanki v Nizozemsku a v Británii, jejich vklady. Návrh vyplatit peníze zahraničním klientům, o němž islandská vláda předběžně jednala s Haagem a Londýnem, zamítli Islanďané v referendu.

„Soud rozhodl, že Island neporušil evropské předpisy o ochraně bankovních vkladů, protože se nevztahují na případ vážného selhání celého systému,“ píše list. V roce 2008 se zhroutil celý islandský bankovní sektor. Navíc, jak vysvětluje ve Financial Times právník Michael Waibel, se soud přiklonil na stranu Islandu v právní a politické otázce, která případ Islandu dalece překračuje: je stát, respektive měl by být stát odpovědný za záruky svého systému pojištění bankovních vkladů?

Co se týče Evropské komise, „neumí prohrávat“, poznamenává pařížský hospodářský deník Les Echos. Brusel se podle něj domnívá, že vkladatelé musejí být pojištěni, ať se děje, co se děje, i v případě selhání celého systému. Je to otázka, kterou by se měl v době, kdy probíhají jednání o harmonizaci evropských systémů pojištění vkladů, vážně zabývat.

Video: Jak Island svrhl banky

Island odmítá vnucované šetření

Špičkoví ekonomové: Island to dělá dobře … A všichni ostatní to dělají špatně

Maďarsko následovalo příklad Islandu, zametlo s bankstery a korporátními gangstery

Zdroj: icenews.is, Překlad: presseurop.eu

]]>