Evropská unie se rozhodla neúčastnit brífinku ruského ministerstva obrany, který byl věnován raketě 9M729. Jde především o nedůvěru. (Foto: Twitter)

Zastupitelství Evropské unie v Rusku zveřejnilo na svém Twitteru příspěvek, ve kterém byl vysvětlen vztah organizace k dnešnímu brífinku ruského vojenského rezortu.

V EU zdůraznili, že unie je připravena se účastnit „obsahových brífinků" o Smlouvě o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). Jako důkaz připomenuli, že představitel unie se účastnil brífinku ruského ministerstva zahraničí, který proběhl 18. ledna.

„Protože si je EU jistá, že dnešní prezentace měla jiné cíle, rozhodla se unie a většina členských zemí, že se jí nezúčastní," stojí v prohlášení zveřejněném na Twitteru.

Podle dřívějších informací vojenští atašé USA, Velké Británie, Francie a Německa a také představitelé EU a NATO odmítli účast na brífinku o raketě 9M729.

Dnes ruské ministerstvo obrany provedlo brífink pro zahraniční vojenské atašé a média. Úřad ukázal charakteristiky 9M729, které dokazují, že raketa, jež znepokojuje USA a kvůli které se znovu rozhořel konflikt o INF, odpovídá závazkům Smlouvy.