Dobře známý ekonom a trendový prognostik, publicista Zpráv o chmurách, erupcích a zkáze, Dr. Marc Faber se přidal k několika vedoucím investičním myslitelům v Barronově kulatém stolu 2012, aby prodiskutoval, co má pro nás v roce 2012 a dále budoucnost na skladě ohledně ekonomiky, inflace, politické stability a spousty dalších otázek. Jak je u něj zvykem, Dr. Faber příliš dlouho neotálel a varoval, ať se v blízké budoucnosti bude dít cokoliv, konečným dějstvím bude globální konflikt.

Výňatek z Barronova kulatého stolu 2012 přes SGT Report

Marc Faber: Ohledně dalších optimistických zmínek, ke III. světové válce dojde během příštích pěti let. To znamená, že Střední východ exploduje. Nové režimy budou k Západu méně přátelské. Západ také musí počítat s tím, že Čínu nemůže ohradit, a ta rychle roste a bude mít v Jižní Asii více vojenské a námořní síly. Pro Západ je jediný způsob, jak Čínu ohradit, kontrolovat ropný kohoutek na Středním východě.

Bill Gross (zakladatel Pimco): Jak hypotéza III. světové války ovlivní finanční trhy? Je to pro akcie pozitivní?

Marc Faber: Pro akcie je to velice pozitivní, ale negativní pro obligace, protože dluhy porostou dramaticky. Dojde k masivní monetizaci dluhu. Když USA vstoupily do II. světové války, byl celkový dluh 140% HDP a nebyly u toho žádné nepodložené záruky. Teď je celkové zadlužení na úvěrovém trhu 380% HDP a nepodložené záruky činí 800%.

Brian Rogers (předseda T. Rowe Price): Jaká bude III. světová válka pro akcie?

Felix Zulauf (Zulauf Asset Management): Nevyužité ekonomické kapacity lze přesměrovat do obranného a válečného průmyslu. To bude zaplaceno novým vládním dluhem a udrží to ekonomiku v růstu.

Scott Black (President, Delphi): Marcku, pokud Izrael udeří na iránská jaderná zařízení, využijí letectvo. Nezapojí pozemní vojsko. A tohle není ten druh požáru, na který myslíš.

Bill Gross: Dnes se válka vede v kyberprostoru a na poli terorismu. Jestli dojde k pozemní válce, tak teď nezní otázka.

Dr. Faber rovněž vyjádřil svůj náhled na tomu předcházející události s poukazem, že III. světová válka musí nevyhnutelně přijít, pokud budou národy upadat do dluhů o výši bilionů dolarů (buď kvůli odmítání platit nebo jen jednoduše, aby ulehčili peněžní zásobě).

srpnu 2010 Faber na své předplatitele naléhal, aby přikročili k přípravám na scénáře nejhoršího možného případu:

Ve své poslední GBD zprávě Faber opět radil těm, co jsou odhodláni to překonat, aby opustili městské oblasti a hledali bezpečí v
zemědělských, venkovských oblastech, nejlépe na farmách, a aby byli připraveni svou půdu chránit, když dojde k nejhoršímu:

Faber má pro investory, dojde-li propadu, zajímavé návrhy:

Ve své otevřeně drzé řeči povídá: kup si farmu, o jakou jsi schopen se postarat, obsázej ji trním. A ochraň to pomocí vysokonapěťového plotu, ostnatého drátu, min, vojenské výzbroje a dobrmanů.

Avšak několik členů Kulatého stolu nesouhlasilo s představou, že o konvenční globální válce není sporu, ale místo toho naznačovali, že konflikt bude veden o vzdušnou nadvládu a v kyberprostoru (který je sám o sobě potenciálně katastrofické bitevní pole moderní civilizace), ignorují reálnou možnost, že útok na Irán nebo i zlovolný útok proti Evropě či Spojeným státům by mohl eskalovat na takovou úroveň, že Čína či Rusko by neměly na výběr jinak, než se zapojit.

Ačkoliv je tomu těžko uvěřit, už jsme to před tím viděli. Během minulého století dvakrát.

Ani před rokem 1914 by tomu moc lidí nevěřilo. Ale během jen několika krátkých měsíců od atentátu na arcivévodu Ferdinanda od konce června do konce roku, byly už mrtvé miliony lidí a Západní fronta se táhla stovky mil přes Evropu až k Severnímu moři.

Události se rozeběhly podobnou rychlostí i za II. světové války, když při tom, co Adolf Hitler nazval příhodně Blitzkrieg (Blesková válka) několik národů zabral jen během dnů.

Chce to jen jednu zemi s jediným sociopatickým vůdcem s prstem na tlačítku, aby tu kouli rozkoulel. A pak už to nejde zastavit.

Mac Slavo

Zdroj: shtfplan.com

]]>