Norsko v případě vzniku mimořádných situací na moři se musí obracet na Rusko se žádostí o pomoc, protože vlastní zdroje země jsou omezené. Informuje o tom list Klassekampen. (Foto: Youtube)

Mezi nejhoršími situacemi je vážné ztroskotání lodě nebo požár ve vodách na severu Norska.  Uvádí se, že v této situaci jsou možnosti vlády omezené.

„Máme omezené zdroje, jsme závislí na zahraniční pomoci,“ vysvětlil Ronny Schjelderup, který je zodpovědný za varování o mimořádných situacích v regionu Troms a Finnmark.

Jak informuje list, v regionu jsou záchranářské a civilní vrtulníky ropných společností, také se plánuje umístění letounů na lodích pobřežní hlídky. Ale je zdůrazněno, že velká část vojenských letadel je přemisťována na základny na jihu.

V této souvislosti Norsko potřebuje pomoc Ruska, které má na Kolském poloostrově množství vrtulníků, píše list. Oslo má dohody se sousedními zeměmi, v případě velké nehody na severu právě ruské vrtulníky a další záchranářská technika bude hrát základní roli.

Podle médií je hlavním v podobných situacích rychlost reagování, s níž mohou vzniknout problémy. Je to spojeno s tím, že v posledních desetiletích výletní lodě plují daleko do Arktidy, ke ztroskotáním dochází právě za špatného počasí.