Trh se solární energií, jednou z klíčových technologií jedenadvacátého století, vyvolává takovou dychtivost, že se Evropská unie a Čína chovají doslova jako „sluneční válečníci“, píše Frankfurter Rundschau, který prorokuje „největší obchodní konflikt v historii“. Spor se týká čínských dotací do fotovoltaického průmyslu, které Evropané považují za nepřiměřené a příliš exkluzivní. Čínští výrobci solárních panelů získávají bez velkých záruk dotace v řádech několika miliard dolarů. Díky tomuto výhodnému systému

Evropany za pár let nejen dohnali, ale dokonce předehnali. Dnes na trh dodávají stejnou kvalitu, ale o 30 % levněji. […] V Evropě pochází více než 80 % panelů právě z Číny.

Evropské společnosti pobouřené krachem jednoho z předních výrobců v tomto odvětví, německé firmy Q-Cells, zareagovaly a v čele s německým výrobcem Solarworld podaly stížnost k Evropské komisi kvůli podezření z dumpingu. Brusel by mohl během následujících měsíců rozhodnout o případných sankcích. Jak ale upřesňuje deník

[…] dopady budou dalekosáhlé. Evropa představuje se svým 70% podílem zdaleka největší solární trh. Čína nyní ukazuje svaly a vyhrožuje soudním řízením proti evropským výrobcům solárního křemíku, jednoho z klíčových komponentů fotovoltaických článků.

Tím ale spor nekončí. Podle neoficiálních informací upozornili čínští představitelé evropské výrobce automobilů, že by bojkot sluneční energie mohl mít velmi negativní důsledky i pro ně. Eskalace napětí německý deník znepokojuje:

Pokud bude Čína usilovat o smír a své státní koncerny skupiny stáhne, může to dobře dopadnout. V opačném případě hrozí vypuknutí celosvětové obchodní války.

Zdroj: presseurop.eu

]]>