Americký vědec dospěl k závěru, že se svět nenaučil žít bez vojenských konfliktů navzdory vítězství nad fašismem. Nicméně velké války odděluje poměrně dlouhá doba relativního míru. Po zpracování historických dat pomocí statistických metod, výzkumníci z University of Colorado Aaron Clauset prohlásil za neopodstatněné naděje, že po vítězství nad fašismem se svět naučil žít bez větších válečných konfliktech


Na pozadí tohoto šílenství se dnešní řeznici musí hodně snažit zapůsobit na lidskou rasu. Obecně ovšem platí, že míra agresivity v posledních 100 let příliš nezměnila,“ shrnul Clauset. A aby se svět vyhnul třetí světové válce, muselo by dojít ke „změně myšlení“, poznamenal nepříliš optimisticky.

Americký expert v oblasti obrany a národní bezpečnosti Robert Farley předpověděl nejaktuálnější konflikty, které podle jeho názoru vybuchnou v roce 2018.

V materiálu publikovaném časopisem The National Interest odborník zaznamenal snížení napětí v řadě horkých míst podle výsledků letošního roku, přičemž jako příklad uvedl Sýrii. V nadcházejícím roce se ale Farley domnívá, že dojde ke změně globálních problémů.

Zdroj: advances.sciencemag.org, pz.cz