Jihoaustralská vláda minulý týden zavedla novou politiku domácí karantény, která vyžaduje, aby si občané stáhli aplikaci se softwarem pro rozpoznávání obličeje a geolokaci, aby prokázali, že dodržují dvoutýdenní karanténu, jinak budou čelit policejní reakci. (Foto: Flickr)

Podle ABC News Australia zavedl Steven Marshall, premiér státu Jižní Austrálie, koncem srpna aplikaci, která vyžaduje, aby ti, kteří se do státu vrátí z Nového Jižního Walesu a Victorie, byli po dobu 14 dnů v karanténě.

Pokud si cestující stáhnou aplikaci, kterou vyvinula jihoaustralská vláda, mohou být v karanténě raději doma než v hotelu. Aby se osoby kvalifikovaly pro domácí karanténu, musí prokázat, že mají místo, kde se mohou izolovat, a musí být také plně očkovány.

Aplikace pomocí geolokace a rozpoznávání obličeje sleduje uživatele v karanténě tak, že je náhodně kontaktuje a požádá je, aby do 15 minut poskytli důkaz o své poloze.

„Neříkáme jim, jak často a kdy, náhodně musí odpovědět do 15 minut,“ řekl Marshall.

Pokud obyvatel v karanténě nemůže na požádání prokázat svou polohu nebo totožnost, kontaktuje jihoaustralské ministerstvo zdravotnictví policii, která následně osobně ověří, zda osoba zůstává v karanténě.

Marshall uvedl, že žádné z informací poskytnutých do aplikace nebude vláda uchovávat a že doufá, že národní zkušební verze bude v „následujících týdnech“ aplikována i na zahraniční cestovatele.

„Používáme ji pouze k ověření, zda jsou lidé tam, kde uvedli, že budou během domácí karantény,“ řekl Marshall.

Podle premiéra je další využívání zdravotních hotelů pro mezinárodní příjezdy „nepravděpodobné“ a vláda doufá, že technologie aplikace jednak zvýší kapacitu karantény, jednak sníží závislost na policistech potřebných ke sledování osob v karanténě.

„Snažíme se zbavit některých nákladů spojených s domácí karanténou,“ řekl pan Marshall. „V minulosti, kdy jsme měli tuto možnost pro lidi přicházející z mezistátních území a v prvních dnech ze zámoří, vyžadovalo to velmi silnou přítomnost policie, která je chodila kontrolovat.“

„Nyní jsme zaznamenali velký ohlas aplikace pro odbavení pomocí QR kódu zde v Jižní Austrálii, lidé říkají, že je nejlepší v zemi, myslím, že mají pravdu, a nyní jsme vybraným národním pilotním projektem pro tuto aplikaci pro domácí karanténu,“ dodal.

Marshall uvedl, že první člověk, který používá aplikaci pro domácí karanténu, je již na místě a první části pilotního programu se zúčastnilo „asi 50 lidí“.

„Myslím, že každý Jižní Australan by měl být docela hrdý na to, že se účastníme pilotní aplikace domácí karantény pro celý národ,“ řekl.

Zdroj: zv.org