Vědci vědí o všech metodách, které využívali starověcí Egypťané, aby přesouvali několikatunové kamenné bloky z jihu na sever země k místu staveb velkých pyramid v Gíze. V rozhovoru pro arabský list Asharq al-Awsat to uvedl věhlasný egyptský archeolog a bývalý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta Zahi Hawass.


Přednedávnem list Daily Mail uveřejnil článek, ve kterém se tvrdí, že tým archeologů pomocí starověkého papyrusu rozluštil záhadu stavby pyramid.

V článku stojí, že se v papyrusu podrobně popisuje způsob, který byl využíván Egypťany před více než 4600 lety, pro přepravu těžkých žulových a vápencových bloků na velké vzdálenosti (přes 800 km od Asuánu na jihu Egypta až do Gízy pro stavbu velké Cheopsovy pyramidy). V papyrusu mimo jiné stojí, že k přepravě se využívaly zvláštní stavební vodní kanály.

Podle Hawasse tento objev není ničím novým.

„Proces začínal na zvláštním přístavu u místa, kde docházelo ke zpracování kamenů v Asuánu. Ty byly čluny přepravovány přes Nil a později stavebními kanály až do zvláštního přístavu přímo u pyramid," řekl Hawass.

Světově proslulý archeologický komplex pyramid v Gíze se nachází na západním břehu řeky Nil u Káhiry. Komplex je starý přes 4,5 tisíce let a dominují mu tři velké pyramidy: Cheopsova, Rachefova a Menkaureova.

Zdroj: snews.com