Americký ministr obrany Jim Mattis ve svém prvním projevu k vedení NATO zopakoval, že Evropa se musí starat sama o bezpečnost svých dětí. Připomněl, že požadovaná dvě procenta z hrubého národního produktu na obranu dává pouze pětice států. Navrhovaný cíl aliance objemu finančních prostředků ve výši dvou procent hrubého národního produktu zatím plní Velká Británie, Polsko, Estonsko, Řecko a Spojené státy. Zároveň pochválil Litvu za její plán navýšení finančních prostředků do obrany.


Americká armáda zvýší svou vojenskou přítomnost v Baltském moři a kontrolu vzdušného prostoru pobaltských republik během srpna a září letošního roku.

„Zvýšíme tak svou schopnost sledovat ruské vojenské jednotky poblíž pobaltských států během velkého vojenského cvičení plánovaného Moskvou v letošním roce,“ uvedl Pentagon.

Ruské cvičení, známé pod jménem Západ, se odehrává každé čtyři roky a bude se letos konat v západním Rusku, včetně území Běloruska a ruské enklávy Kaliningradu.

Americká armáda odhaduje, že cvičení se může zúčastnit 70.000 až 100.000 ruských vojáků. Ruská armáda by mohla využít této příležitosti k modernizaci některých vojenských zařízení, trvale umístěných v regionu.  Konkrétně úředníci Pentagonu uvedli, že očekávají, že ruské systémy Iskander s balistickými raketami budou modernizovány  raketami schopných nést jaderné hlavice.

Ruská enkláva Kaliningrad je přístav v Baltském moři mezi Polskem a pobaltskými státy a neustálé posilování této základny může negativně ovlivnit vojenské operace USA a NATO.

Systém Iskander může zasáhnout cíle v dosahu  více než 100 mil od místa startu, byl nasazen v Kaliningradu při cvičení, ale jeho stálé umístění však může vyzvat pobaltské státy k tomu, aby zvýšily svou obranu proti raketovému systému Iskander.

V reakci na to několik zemí v této oblasti uvažuje o dodatečných pozemních protivzdušných prostředcích, uvedli úředníci Pentagonu a dodali, že Spojené státy by mohly v případě potřeby nasadit protiraketové baterie typu Patriot na obranu Západu. Patriot je schopen sestřelit letadla i balistické střely.

"Nasadíme veškeré prostředky, které jsou zde nezbytné," řekl ministr obrany Jim Mattis během návštěvy Litvy, aby znovu potvrdil závazek USA vůči NATO a podpořil pobaltské státy. "Budeme o tom mluvit s vůdci členských států NATO v Bruselu."
Loading...