NATO vyvinulo svou první kosmickou strategii, která bude určovat, jak by měla aliance reagovat na bezpečnostní výzvy ve vesmíru, uvedl to dnes generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. (Foto: NASA/Jeff Williams)

Dodal, že ministři obrany oficiálně schválí novou politiku ve středu a ve čtvrtek.

„Ministři schválí první kosmickou strategie v historii NATO. Jde o definování rámce, jak by mělo NATO reagovat na příležitosti a výzvy ve vesmíru, na bezpečnost a operace," řekl Stoltenberg novinářům.

Generální tajemník poznamenal, že vesmír může být používán pro mírové účely, ale může být také použit pro agresi.

„Satelity mohou být blokovány, hacknuty nebo ozbrojeny. Antisatelitní zbraně mohou poškodit komunikaci. Proto je důležité, abychom byli ostražití a stabilní také ve vesmíru,“ řekl.

Dříve americký generál John Raymond v Senátu řekl, že kvůli významným úspěchům Ruska ve vesmíru by měly zbystřit Spojené státy i jejich spojenci.

„Rusko dosahuje významného pokroku (pozn. ve vesmíru) a naše provozní výhoda se zmenšuje," řekl tehdy Raymond. Navíc dodal, že Rusko agresivně modernizuje své ozbrojené síly, aby získalo výhodu nad Spojenými státy a NATO.

Zároveň zdůraznil, že hlavním cílem Ruska je oslabení schopnosti (pozn. USA) udržet kosmickou převahu.

V únoru americký prezident Donald Trump podepsal memorandum o vytvoření Kosmických sil USA, které zajišťuje rozšíření útočných zbraní ve vesmíru.

Pentagonu bylo nařízeno, aby vyvinul právní odůvodnění  pro vytvoření šestého druhu armády – vesmírného, který by se souhlasem Kongresu měl být vytvořen pod záštitou ministerstva letectva – strukturální části amerického ministerstva obrany.

Rusko uvedlo, že svými záměry na využití prostoru pro vojenské účely Spojené státy vytvoří předpoklady pro militarizaci vesmíru a Moskva bude muset reagovat na možné hrozby zrcadlovými a asymetrickými opatřeními.