Konflikt mezi Kyjevem a Budapeští o vydávání maďarských pasů obyvatelům Regionu na maďarském konzulátu ve městě Berehovo v Zakarpatské Oblasti dosáhl nové úrovně. Ukrajina se rozhodla zahájit trestní stíhání.

Generální prokurátor Ukrajiny Jury Lucenko řekl, že podle informací o vydávání pasů bylo zahájeno trestní řízení. Sdělil to na briefingu, který vysílal televizní kanál Direct.

„Příslušný podnik je zaregistrovaný. Ukrajinská bezpečnostní služba vede vyšetřování. Provádíme procesní dohled," vyhlásil Lucenko. Podle něj ukrajinská ústava zakazuje získání dvojího občanství.

„Zde dva výklady být nemohou. Pokud existují důkazy o dvojím občanství, musí být člověk potrestán," řekl Lucenko.

Dodal, že pokud se během vyšetřování SBU zjistí, že mají nějaké osoby, které zaujímají post starosty, hejtmanů, ministrů, důchodců nebo vojenského personálu, dvojí občanství, budou zbaveni ukrajinského občanství.

19. září média uvedla, že v ukrajinském městě Berehovo na maďarském konzulátu vydávají pasy Ukrajincům a žádají, aby o tom neinformovali ukrajinské orgány.

Velvyslanectví České republiky v Kyjevě odmítlo informaci, že Praha má v úmyslu vydat masově české pasy obyvatelům Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Prohlášení je zveřejněno na internetových stránkách Velvyslanectví České republiky na Ukrajině.

Jak již bylo uvedeno, tyto spekulace jsou založeny na návrhu rozšíření zákona č. 186/2013 Sb., který upravuje získání českého občanství. 

Velvyslanectví poukazuje na to, že ve stávajících právních předpisech a navrhovaných rozšířeních zákona, který se projednává, je velmi jasně uvedeno, že „nabytí občanství zjednodušeným způsobem se nemůže týkat současných obyvatel Zakarpatské oblasti Ukrajiny".