Nekomerční společenská organizace „Švédští lékaři za lidská práva“ (Swedish Doctors for Human Rights, SWEDHR) obvinila aktivisty z organizace Bílé přilby z vytváření falešných zpráv o práci v Sýrii. Podle názoru ochránců práv „záchranné procedury“, zachycené po chemickém útoku v Idlibu, byly zfalšované a prováděné na mrtvém dítěti.


Organizace uvádí, že ochránci práv z Human Rights Watch uveřejnili 13.února 2017 zprávu, v níž je věnována pozornost "pochybným" případům chemických útoků na syrské Aleppo v minulosti, a také jsou uváděny podrobnosti plynového útoku v Sarminu v provincii Idlib, o němž organizace informovala 15.dubna 2015.

Záznam následků takového útoku poskytly „Bílé přilby", jejichž film získal v roce 2017 Oscara, píše autor článku SWEDHR,  profesor Marcello Ferrada de Noli, který je předsedou švédské organizace.

K získání kvalifikovaného názoru zaslal video „Bílých přileb" odborníkům a upozornil, že zvláštní pozornost je třeba věnovat injekci, prováděné jednomu z dětí, a stříkačce, kterou byla prováděna.

„Stříkačka, použitá k „injekci do srdce", ukázané na těle mrtvého chlapce, byla prázdná, to znamená, že její roztok nebyl nikdy zaváděn do dítěte", uvádí se v závěru, k němuž došel autor článku na základě hodnocení odborníků. Uvádí se, že dítě by mohlo zemřít během „záchranných" procedur, ukázaných na videu. To vůbec neznamená, že personál, zachycený na videu, zavinil smrt dítěte, zdůrazňuje autor.