Letošní tip ze Spojených států vedl k odhalení velké sítě pohlavního zneužívání dětí v Austrálii s vazbami na USA, Kanadu, Asii, Evropu a Nový Zéland. (Foto: TheHill)

Podle agentury The Associated Press australské úřady ve středu oznámily, že v New South Wates, Queenslandu a Západní Austrálii bylo v posledních měsících zatčeno 16 mužů na základě 828 obvinění ze sexuálního zneužívání dětí, výroby a distribuce materiálů týkajících se zneužívání dětí a bestiality.

Komisařka australské federální policie Justine Goughová uvedla, že mezi obviněnými jsou pečovatelka o dítě a trenér dětského fotbalu. Gough dodal, že vyšetřovatelé identifikovali celkem 46 obětí v Austrálii ve věku 16 měsíců a ne starším než 15 let.

„Žádné dítě by nemělo být vystaveno zneužívání a násilí od lidí, kterým věří, ať už je to člen rodiny, pracovník péče o děti nebo fotbalový trenér,“ řekl Gough podle agentury AP. „Je smutné a srdcervoucí, že to byl případ obětí.“

Celkem 18 „záležitostí“ bylo postoupeno do USA, kde byli zatčeni tři muži v souvislosti se zneužíváním dětí, poznamenala zpravodajská služba.

Vyšetřování vyplynulo z únorového tipu amerického Národního centra pro pohřešované a zneužívané děti, podle Goughové, které varovalo australskou policii, že jistý muž z Nového Jižního Walesu nahrává materiály o zneužívání dětí.

Po zatčení 30letého muže úřady údajně prohledaly jeho počítač, což odhalilo internetovou síť pro zneužívání dětí, ke které byl muž připojen.

Goughová řekla, že pedofilní kruh používal „běžný internet“, stejně jako temný web, aby se navzájem propojili a sdíleli materiály.

Zástupce Úřadu pro vyšetřování vnitřní bezpečnosti v Austrálii Adam Parks se odmítl ke třem zatčením ve Spojených státech vyjádřit.

Řekl však, že v zemi probíhá několik vyšetřování, a dodal, že gang zneužívání dětí je globální síť „s kořeny v Austrálii“.

Několik vyšetřování v posledních měsících odhalilo sítě obchodu s lidmi po celých Spojených státech.

V říjnu ohijský generální prokurátor Dave Yost (R) uvedl, že vyšetřování obchodování s lidmi, nazvané Operace Podzimní naděje, mělo za následek 179 zatčení a 109 zachráněných obětí. Toto úsilí zahrnovalo více než 50 donucovacích orgánů a dalších organizací v rámci mise, jejímž cílem bylo ukončit obchod se sexem po celém státě.

V srpnu vedla Ohijská operační záchranná síť k záchraně 25 dětí ve věku 13 až 18 let během pouhých tří týdnů od jejího spuštění, jak uvedl úřad U.S. Marshals.

Tentýž měsíc bylo při operaci Nezapomenuto v Georgii nalezeno 39 dětí ve věku od 3 do 17 let, přičemž devět lidí bylo v té době zatčeno.

Na slovenské markýze od 37 minuty.

Zdroj: ln.czthehill.com