Před několika dny demokratický senátor z New Hampshire Jeanne Shaheen navrhl legislativu, která by dala ministerstvu spravedlnosti „novou pravomoc“ vyšetřovat potenciální porušení Zákona o registraci cizích agentů médiem ‚Russia Times‘. Shaheen kromě jiného řekl, že tato legislativa je nutná k určení, zda „RT News se při šíření dezinformací koordinují s ruskou vládou a podvrací náš demokratický proces.“ Nemusíme se ani dotknout toho už v samotné podstatě tohoto prohlášení skrytého pokrytectví, ale stačí, že už tu máme tiskové prohlášení z Saheenovo webové stránky:


Po zprávách rozvědky, že RT News funguje jako propagandistický kanál ruské vlády americký senátor Jeanne Shaheen (D-NH) navrhl legislativu, která dává ministerstvu spravedlnosti novou pravomoc vyšetřovat potenciální porušování Zákona o registraci cizích agentů ze strany RT America. 

„Máme dobré důvody věřit, že RT New se koordinuje s ruskou vládou k šíření dezinformací a k podvracení našeho demokratického procesu,“ řekl Shaheen. „Americká veřejnost má právo vědět, zda to tak je. RT News vydala veřejná prohlášení chvástající se, že může obcházet naše zákony pomocí nastrčených korporací, a tak je čas, aby ministerstvo spravedlnosti vyšetřovalo. Můj návrh zákona poskytuje pravomoc potřebnou na vyžádání dokumentací od RT New a ke zjištění, komu se vlastně zodpovídají.“ 

Nedávná zpráva ředitele Národního zpravodajství nazvaná Hodnocení ruských aktivit a záměrů v nedávných amerických volbách dospěla k závěru, že činitelé RT News strukturovali své pobočné organizace tak, aby záměrně obešli americké požadavky na ohlašování a prozrazování podle Zákona o registraci zahraničních agentů. Zákon o modernizaci a vynucení registrace zahraničních agentů od senátora Shaheena dává ministerstvu spravedlnosti novou pravomoc vynutit si od organizací jako RT America předložení dokumentace o finančních zdrojích a zahraničních vazbách. 

No, jak se ukazuje, i ruští činitelé mají pravomoc zahájit nesmyslné hony na čarodějnice ve své zemi úplně stejně, a tak se rozhodli tuto moc předvést dnešním oznámením, že zahájí podobné vyšetřování všech amerických médií, která v současnosti v Rusku operují. Od Reuters

Ruská dolní komora parlamentu Státní duma schválila návrh na zahájení vyšetřování amerických mediálních organizací, které operují v Rusku, jak se uvádí v prohlášení v pátek vystaveném na jejich webové stránce. 

Toto vyšetřování, které povede komise pro informační politiku, technologie a komunikace této Dumy zkontroluje, zda CNN, Hlas Ameriky, Rádio svoboda a „další americká média“ dodržují ruský zákon. 

Poslanec Konstantin Zatulin, který tento krok inicioval, jej prohlašuje za „reakci na akce amerických politiků, kteří systematicky obviňovali ruská zpravodajská média z vměšování do amerických vnitřních záležitostí,“ jak uvádí páteční prohlášení. 
Loading...