Více než milion tun amerického plastového odpadu ročně nekončí tam, kde by měl. Ekvivalent až 1.300 plastových sáčků na potraviny na osobu končí na místech, jako jsou oceány a silnice, podle nové studie amerického plastového odpadu. (Foto: Pxhere)

V roce 2016 – v loňském roce bylo k dispozici dostatek údajů a než několik zemí zakročilo proti dovozu amerického odpadu – vyprodukovaly Spojené státy 46,3 milionu tun (42 milionů metrických tun) plastového odpadu, což je zdaleka nejvíce na světě. Podle studie v pátečním časopise Science Advances bylo 2,7 až 5,3 procent z toho špatně spravováno – nespáleno, uloženo na skládky nebo jinak správně zlikvidováno.

Studie zjistila, že v USA bylo vyhozeno 1,2 milionu až 2,5 milionu tun (1,1 milionu až 2,2 milionu metrických tun) plastu do půdy, do řek, jezer a oceánů jako odpadky, byly nelegálně vyhozeny nebo odeslány do zahraničí a nebyly řádně zlikvidovány.

Pokud by jste vzali téměř 2,5 milionu tun (2,2 milionu metrických tun) špatně spravovaného plastového odpadu – lahví, obalů, tašek na potraviny a podobně – a vyhodili jste jej na trávník v Bílém domě, „hromada by byla tak vysoká jako Empire State Building“, řekla spoluautorka Jenna Jambeck, profesorka environmentálního inženýrství na Univerzitě v Georgii.

Předchozí studie nezařadily USA mezi 10 nejhorších zemí, které způsobují plastový odpad v oceánech. Je to proto, že Americká agentura pro ochranu životního prostředí sleduje pouze to, co jde do oficiálních částí toku odpadu, jako jsou skládky a recyklační centra, a její data nezachycují špinavější aspekty likvidace plastového odpadu, uvedli autoři studie.

Někteří vědci z předchozích studií se tedy rozhodli podívat se hlouběji na to, co se děje s americkým odpadem, a zjistili, že je s ním zacházeno nesprávně, takže Amerika je na tak vysoké úrovni jako třetí nejhorší znečišťovatel oceánů plasty. Studie odhaduje, že 560 tisíc až 1,6 milionu tun (510 tisíc až 1,5 milionu metrických tun) amerického plastového odpadu pravděpodobně šlo do oceánů.

„Čelíme globální krizi příliš velkého množství plastového odpadu,“ uvedla hlavní autorka studie Kara Lavender Law, profesorka oceánografie na asociaci námořního vzdělávání v Massachusetts. Nový výzkum „byl motivován skutečností, že víme, že ze Spojených států uniká více plastů, než se odhadovalo,“ uvedla.

Odhady studie se pohybují v tak širokém rozsahu, řekla Law, protože tolik z toho, co vědci prozkoumali, byly činnosti odstraňování odpadu, které nejsou pečlivě měřeny.

„Tento podrobnější odhad poskytuje realističtější pohled na náš špatně spravovaný odpad a úniky,“ uvedla profesorka Chelsea Rochmanová na univerzitě ekologie v Torontu, která se studie nezúčastnila. „Spotřebujeme hodně plastu na obyvatele, který se pak stává plastovým odpadem. Z tohoto materiálu recyklujeme jen velmi málo.“

Velká, ale těžko kvantifikovatelná část problému zahrnuje 51 procent amerického plastového odpadu přepraveného do zahraničí k recyklaci do zemí, které běžně špatně nakládají s odpady, uvedla Law.

„Vložíme to do modrého zásobníku a pak se to dostane do Bostonu,“ řekla Law. „A pak se to dá na loď, která pluje většinu cesty po celém světě, aby ji někdo vybalil, vyzvedl a odřízl štítky v naději, že se určitá část tohoto materiálu změní na (plastové) pelety a na dětské hračky nebo cokoli jiného.“

Situace se podle ní mění. Čína a další země začaly omezovat dovoz odpadu z USA a více plastů zde končí na skládkách.

„Vývoz plastového odpadu z USA dramaticky poklesl – téměř o 70 procent – od svého vrcholu v roce 2016,“ uvedl v e-mailu Joshua Baca, viceprezident pro plasty v průmyslové skupině Americké rady pro chemii. Od příštího roku mnoho zemí nepřijme vývoz odpadu z USA kvůli důvodu nové mezinárodní dohody, uvedl.

Baca poukázal na to, že průmysl utrácí miliardy dolarů za to, že problém vyřeší, modernizovanou recyklační technologií a novými obchodními modely, které snižují množství odpadu, a zároveň naléhavě požaduje povinné standardy recyklovaného obsahu pro nové výrobky a obaly.

EPA minulý týden zahájila novou strategii pro boj s odpadky v mořích a příští měsíc se bude konat recyklační summit, uvedl mluvčí agentury James Hewitt.

„Nejlepší věc, kterou můžete udělat pro životní prostředí, je neprodukovat vůbec žádný odpad,“ řekl Jambeck.