Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula byl hostem pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS. V něm uvedl, že by se měli zvýhodňovat očkovaní lidé, jelikož podle něj jde o nejlepší motivaci k vakcinaci proti koronaviru. (Foto: Youtube)

Vysvětlil, že lidé, kteří zatím nejsou očkovaní, už o vakcínu totiž nestojí. Podle jeho slov je zvýhodňování očkovaných cesta, jakým způsobem postupovat, jelikož ostatní metody úspěšné nebyly.

„Když se podíváme zpět, asi největší motivací bylo cestování do zahraničí, protože lidé zpravidla nepřemýšlejí o svých zdravotních handicapech nebo jiných zdravotních záležitostech,“ uvedl.

Podle jeho slov nazývají v Rakousku nebo v Německu tento způsob motivace k očkování férovostí. Vyzval k tomu, abychom tento model následovali i my tady. Uvedl však, že takový způsob motivace je selektivní. Nutno podotknout, že podle jeho slov jsme v situaci, kdy musíme jakýmsi způsobem pokrýt celou populaci.

„A to, že budeme opakovaně očkovat pouze polovinu populace, je také naprosto selektivní. Z tohoto důvodu populační opatření musí být plošná,“ konstatoval.

Podle bývalého ministra zdravotnictví je trend zpomalování zájmu o očkování zcela zřejmý.

„Lidé, kteří zatím očkovaní nebyli, už nejsou ti, na které se nedostalo, vakcinovaní být už prostě nechtějí. To je problém. Motivační systém v řadě zemí se mění od pozitivní motivace po negativní a jejich efekt je poměrně nízký,“ dodal.