Vědci objevili, že mezihvězdná organická hmota je nevyčerpatelným zdrojem složek vody a ropy ve vesmíru. (Foto: NASA)

Podle vědců právě při zahřátí Slunce by se mohla stát příčinou vzniku hojných zásob vody a ropy na Zemi. Výzkum publikovaný v časopisu Scientific Reports je krátce uveden v tiskové zprávě na Phys.org.

Experti získali analog organické látky obsažené v mezihvězdných molekulárních mracích. Za tímto účelem vědci ozařovali směs vody, oxidu uhelnatého a amoniaku ultrafialovým světlem, což simulovalo proces přirozené syntézy v prostoru. Poté zahřívali směs na teplotu 24 až 400 stupňů Celsia v komoře s diamantovou kovadlinou schopnou reprodukovat extrémně vysoké tlaky.

V rámci sta stupňů Celsia byl vzorek homogenní, ale když se teplota zvýšila na 200 stupňů, rozdělil se na dvě fáze. Při 350 stupních a více byla pozorována tvorba velkých kapek čisté vody. Spolu s vodou se uvolnil vzorek ropné sloučeniny podobné těm, které se vyskytují v surové ropě.

Mezihvězdná hmota tak může být zdrojem vody na Zemi, pokud by byla umístěna uvnitř sněhové linie – hranice sluneční soustavy, mimo níž jsou těkavé látky zmrazeny. Kromě toho by také mohla přispět ke vzniku velkých zásob ropy v útrobách planety, které nejsou spojeny s činností živých organismů.

Zdroj:  phys.org