Portál Defence24 informoval o tom, že Polsko se rozhodlo neumísťovat své nové americké stíhačky páté generace F-35 u hranice s Ruskem na základně v Malborku v blízkosti ruské hranice a na základně nedaleko od běloruské hranice v Miňsku-Mazowieckém. (Foto: nial.bradshaw)

Podle informací portálu se Polsko rozhodlo neumísťovat nejnovější stíhací stroje na východě země, jelikož se bojí, že Rusko by v takovém případě mohlo zkoumat jejich radiolokační obraz a infračervené charakteristiky. Vojenské vedení země se proto rozhodlo umístit F-35 na základně ve Šwidwinu, kde se dříve nacházela letadla sovětské výroby Su-22.

Autor článku k těmto závěrům došel na základě toho, že studoval tendery polské vlády na modernizaci letecké základy ve Šwidwinu. Informace o tendru byly publikovány ministerstvem obrany země. Novinář předpokládá, že v budoucnosti by se tam mohly nacházet i stíhačky F-16.

Polsko podepsalo kontrakt na nákup 32 letounů F-35 na celkovou sumu 4,5 miliardy dolarů. Podle očekávání země přistoupí k plnohodnotnému používání těchto letadel v roce 2026. První letouny v rámci dohody mají být vyrobeny v roce 2024.

Podle plánů mají nové americké stroje nahradit sovětské stíhačky Mig-29 a Su-22. Tyto stroje jsou do dnešního dne ve výzbroji polské armády.