Český premiér Andrej Babiš okomentoval současnou situaci s koronavirem v ČR. Podle jeho slov je extrémně vážná, a tak se vláda chystá jednat o dalším prodloužení nouzového stavu. (Foto: Youtube)

Navíc to vypadá, že přijde i na další dramatické zpřísnění opatření. Řekl to na dnešní tiskové konferenci.

I když se na dnešním jednání měl probírat především návrat dětí do škol nebo testování ve firmách, vládu nyní zajímá hlavně nouzový stav. Proto o něm bude dnes znovu debatovat.

„Dnes bude další vláda ve 20 hodin, která projedná žádost o prodloužení nouzového stavu. Opatření, které máme a které nám povoluje pandemický zákon, jsou podle mého názoru nedostatečné,“ prohlásil Babiš. 

Premiér také dodal, že v 16 hodin odpoledne proběhne jednání s opozicí, a o hodinu později pak se zaměstnavateli a odboráři. Od 18 hodin s iniciativou 40 dní pro život a ve 20. hodin zasedne tedy opět vláda.

„Prosím všechny, aby pochopili, že takovou situaci jsme tady skutečně ještě neměli. Bohužel to vypadá, že situace na výročí u nás bude pravděpodobně nejhorší,“ řekl Babiš a narážel na to, že právě před rokem, 1. března, se u nás objevily první případy covidu-19.

A vzhledem k vývoji situace je dost možné, že přijde také na zpřísnění opatření. 

„Jsme přesvědčeni, že je potřeba opatření změnit a zpřísnit, protože jestli to neuděláme tak za příští dva, tři týdny nás čekají obrovské problémy a katastrofa,“ poznamenal premiér. 

Česku navíc nehraje do karet ani to, že se u nás objevily již tři případy jihoafrické mutace koronaviru. Zřejmě by tak zpřísněná opatření měla být podobná těm, která byla v první vlně na jaře loňského roku. Žádnou novinkou není ani to, že po tvrdém lockdownu volá řada expertů.

„Opatření předloží ministerstvo zdravotnictví. Víceméně se vrátíme k opatřením z první vlny, nebo března,“ upřesnil Babiš a nevyloučil tvrdý lockdown. 

O této otázce navíc diskutoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. Následně doplnil: „Není kontakt, není přenos.“ 

„Čekají nás pekelné dny z hlediska zdravotnictví,“ uvedl.

Návrat dětí do škol

Řeč byla také o návratu dětí to škol v polovině příštího týdne, což Babiš označil za nereálnou věc. Původně mělo k částečnému návratu žáků dojít od 1. března, v úterý ale ministr školství Robert Plaga oznámil, že to může být nejdříve 3. března. V první fázi by měli do lavic usednout studenti posledních ročníků středních škol a žáci posledních ročníků základních škol.

„Byl předpoklad, že se vrátí 1. 3. maturanti do škol, za této situace to není možné,“ řekl premiér s tím, že je současná situace kritická, a dodal: „Není jiné řešení.“

Nicméně, o této otázce bude vláda znovu jednat.

Zdroj: snews.com