Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila při kontrole opět závadné potraviny. Tentokrát jde o zeleninu, která obsahuje velké množství pesticidů. Dostala se do obchodů, takže je možné, že i ke spotřebitelům. (Foto: SZPI)

SZPI objevila u některých druhů zeleniny větší množství pesticidů, než povoluje zákon.

„Výskyt těchto závažných prohřešků kontroly zjistily v maloobchodní síti, ve velkoobchodě i u dovozců,“ uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Asi není překvapením, že některé potraviny byly dovezeny z Polska. Jedná se jednak o pekingské zelí (označené šarží 0901). Inspektoři jej našli v Penny Marketu na adrese Dobřany, Osoblaho 1275. Laboratorní rozbor v potravině potvrdil nadlimitní přítomnost herbicidu fluazifop-P, v hodnotě 0,11 mg/kg (miligramů na kilogram, limit: 0,01 mg/kg).

Další nevyhovující zelenina se k nám také dostala z Polska, datum označení šarže je 18.02.2019. Inspekce odebrala zeleninu v Přelouči v Hradecké ulici 324 u Miloslava Vitery. Laboratorní rozbor potvrdil nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos, v hodnotě 0,048 mg/kg (limit: 0,01 mg/kg).

Třetí potravinou je pekingské zelí, také dovezené z Polska. Vzorek byl odebrán u Ladislava Dokoupila, který má obchod na Masarykově náměstí 13 v Boskovicích. Laboratorní rozbor v potravině potvrdil nadlimitní přítomnost pesticidu flonicamid, v hodnotě 0,27 mg/kg (limit: 0,03 mg/kg).

Poslední nevyhovující potravinou jsou fazolové lusky (šarže 5126171), které dovezla společnost Čerozfrucht z Maroka. Vzorek byl odebrán v Čerozfrucht s.r.o. ve Velké Bystřici v Olomoucké ulici 988. Laboratorní rozbor v potravině potvrdil nadlimitní přítomnost pesticidu clofentezin, v hodnotě 0,08 mg/kg (limit: 0,02 mg/kg).

„S kontrolovanými osobami zahájí SZPI správní řízení o uložení sankce,“ dodal Kopřiva.

Zdroj:  snews.com