PRAHA – Muž z Čech si z dovolené v Řecku přinesl nežádoucí dárek. Západonilskou horečku, která se řadí k smrtelným virovým onemocněním.

V oblíbené dovolenkové destinaci už onemocnění zabilo pět lidí. Od začátku roku se zde nakazilo téměř 150 osob. U našich západních sousedů však jde o první případ.

Výskyt obávaného onemocnění potvrdil Státní zdravotní ústav v Ostravě. Informaci o tom, že pacient leží v Praze přinesl portál tn.nova.cz.

"Ostravský zdravotní ústav tento případ řeší, protože jsme jediné zařízení v Česku, které je schopno tyto viry analyzovat," řekl pro české Právo Michal pistole ze zmíněného ústavu.

Vzorek instituce obdržela z Prahy, přičemž pozitivní výsledek mělo podle medializovaných informací potvrdit několik testů. Vedoucí Národního referenční laboratoře pro arbovirus Hana Zelená ale uvedla, že první testování nákazu potvrdilo, a v současnosti ostravský ústav čeká na výsledky druhého testu.

Podle slov Zelené se muž vrátil z dovolené v srpnu. Hospitalizován ho na infekční klinice Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

"Jeho stav se zhoršil, dostal zánět mozkových blan, byla tam i nějaká přechodná porucha vědomí. Oni nám pak poslali vzorek na vyšetření, konkrétně krev a moč, a my jsme z toho potvrdili, že se jedná o západonilskou horečku," uvedla H. zelená.

Poukázala na to, že v Česku se zatím objevily pouze importované případy, což znamená, že pacienti se nakazili mimo republiku. Jak však dále uvedla, virus opakovaně nacházejí iu tamních komárů, ptactva a dokonce i koní. Epidemiologové tedy čekají, kdy se nakazí někdo přímo v Česku.