Gaborone – Africká příroda utrpěla rukou člověka obrovskou ránu. Téměř 90 slonů zabitých v posledních měsících našli ochránci zvířat v Botswaně.

Podle odborníků jde o nejhorší případ masového zabíjení slonů v Africe. Podle průzkumu, který je zatím jen v polovině, mohou být konečná čísla ještě mnohem horší.

Zvířata s odříznutými kly objevila při leteckém průzkumu organizace Sloni bez hranic (EWB) na okraji známé rezervace v jihoafrické Botswaně. Značná část z 87 nalezeno zvířat byla podle přítomného vědce zabita během posledních několika týdnů. Kromě toho pytláci nedávno zabili i pět bílých nosorožců. Informovala o tom webová stanice BBC.

"Jsem šokován, jsem absolutně ohromen. Taková míra pytláctví je v Africe zdaleka největší, se kterou jsem se dosud setkal," řekl pro portál Mike Chase z EWB.

Podle něj tyto hrozivé čísla dvojnásobně překračují údaje o zvířatech zabitých pytláky kdekoli v Africe. Chasey poslední výzkum problematiky předpokládá, že za poslední desetiletí byla zabita třetina těchto majestátních zvířat.

Fotografie není vhodná pro citlivé povahy.

Situace se však začala nedávno měnit. Před dvěma lety našla hlídka EWB těla zmrzačených slonů nedaleko hranice s Namibií. Poslední případy se však staly v srdci země, na okraji turisty navštěvované rezervace Okavango Delta.

Za důvod nárůstu pytláctví označuje Chase odzbrojení jednotky, která má oblast hlídat. "Pytláci nyní své zbraně otočili na Botswanu," řekl. Místní vláda ochranářů odzbrojila měsíc po nástupu prezidenta Mokgweetsi Masisiho k moci a to bez udání důvodu. Ochránci přírody úřady opakovaně vyzývají, aby proti pytláctví a zabíjení zvířat učinili nezbytná opatření.