Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce nominovat do správní rady VZP bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. (Foto: Wikimedia)

Kalousek pro iDNES.cz uvedl, že příteli se těžko říká ne. „Když vás bývalý kolega a přítel požádá o pomoc, tak se těžko říká ne. To v zásadě nemáte na vybranou. Co jsem měl dělat,” uvedl Kalousek.

Další místo by měl zaujmout místopředseda Sněmovny Jan Skopeček. Správní rada VZP své složení mění vždy po parlamentních volbách.

Celkově se jedná o 30 členů, kdy 20 členů volí Sněmovna a 10 vláda. Nová vláda Petra Fialy bude o nových členech rozhodovat v lednu.

„Stál jsem o to, aby byl Miroslav Kalousek členem správní rady VZP a chci zároveň, aby byl místopředsedou správní rady, protože ho považuji za vynikajícího ekonoma a za člověka, který neplýtvá prostředky,“ sdělil Válek.

Rovněž uvádí, že je nutné, aby lidé ve správní radě rozuměli financování a byli ekonomy.

„Ukecal jsem ho. Za mě je výborný kandidát na člena správní rady VZP. Osobně si jej velmi vážím,“ pokračoval.

Miroslav Kalousek patří z nejvýraznějším politikům a v letošním roce v lednu složil poslanecký mandát. V podzimních volbách se již jeho kandidatura neobjevila. Než složil poslanecký mandát, byl šéfem TOP 09 a jeho místo zaujal právě Válek.