Jako jeden z nejvíce očekávaných hostů na dnešním sněmu hnutí Trikolóra vystoupil s projevem bývalý prezident Václav Klaus. „Nikdy v životě by mě nenapadlo, že budu svého syna titulovat Vážený pane předsedo,“ řekl na začátek Klaus. (Foto: Wikimedia)

„Domnívám se, že se tu dnes sešli lidé, kteří se dnes stejně jako já necítí dobře v naší politice a už dlouho nemají koho volit. My, kteří jsme zde, doufáme, že Trikolóra se natolik prosadí na naší politické scéně, že bude rozumné ji volit“ podpořil hnutí Klaus.

Podle bývalého prezidenta v moderním světě svoboda jednotlivce, rodina jako základ společnosti a stát jako základ demokracie čelí útokům. „Tuto triádu považujeme za nedotknutelnou,“ řekl Klaus. Zdůraznil, že normálnost, zdravý rozum, přirozený stav světa a osvědčené tradice jsou základy politického programu.

Politik se také obrátil na jedno z dnes nejdiskutovanějších témat – na ekologickou krizi a její aktivisty. „Naše země akceptuje takové nesmysly, jako je ‚klimatická nouze‘. Školačka vyjadřující pohrdání vzděláním je dnes celebritou zvanou do parlamentů i OSN,“ prohlásil Klaus. Trikolóra by se měla pokusit proti těmto projevům vystupovat jednoznačně.

Pak, jako tvůrce zahraničněpolitického programu strany, se začal věnovat svému programovému tématu. „Vycházíme ze smutné zkušenosti, že ČR dlouhodobě postrádá samostatnou a suverénní zahraniční politiku vycházející z národních zájmů,“ řekl. Podle Klause pro Česko je zvykem pasivně přijmout kolektivní rozhodnutí, která často byla v rozporu s národním zájmem.

Zkušenost s komunismem podle něj vede středoevropské národy k tomu, že i dnes pociťují odpor vůči ideologiím, odmítajícím svobodu. Ty se dnes projevují v mnoha směrech a oblastech. „Odmítáme účelové, takzvaně evropské, přepisování česko-německých dějin,“ zdůraznil.

Dodal, že Česko by mělo rozvíjet vzájemně výhodné vztahy s celým světem, včetně Ruska a Číny.

Klaus připustil, že spolupráce evropských zemí je základem stability na kontinentu, ale vyjádřil nesouhlas s centralizací a vládnutím západoevropské elity. „Čím více pravomocí zůstane v Bruselu, tím méně jich bude pro Evropu,“ řekl.  Odmítl taktéž vytváření evropské armády.

„Jsou mnohá vážná témata a zásadní hrozby, ke kterým naší občané očekávají zásadní postoje a stanoviska,“ řekl Klaus v závěru své řeči.

Dnes v Brně probíhá ustavující sněm politické strany Trikolóra, kterou v červnu založil Václav Klaus mladší. Začátkem září Klaus zveřejnil program svého hnutí, který vychází z tezí „bohatství vzniká z práce“, „braňme normální svět“ a „obrana národní demokracie“.

Zdroj: snews.com