První let Starship do výšky asi 20 kilometrů se uskuteční za 1-2 měsíce, řekl v neděli šéf SpaceX Elon Musk. S mimozemšťany se tam sotva setkají. (Foto: WIkimedia)

„Tato loď vyletí do výšky 65 tisíc stop, což je asi 20 kilometrů, a vrátí se na zem asi za 1 až 2 měsíce," řekl během akce na odpalovací ploše, kde byla nainstalována první plně sestavená kopie rakety Starship.

Tato událost byla vysílána na webu SpaceX.

Musk poznamenal, že Starship je opakovaně použitelná raketa. Na Zemi se nevrátí svisle.

„Bude klesat hypersonickou rychlostí pod úhlem 60 stupňů, pak začne klesat a padá jako parašutista, jen se ovládá sama a pak se točí, to se stane,“ popsal to Musk.

Podle něj má raketa tři mobilní motory, které se mohou odchýlit o 15 stupňů, a tři statické.

Pouzdro je vyrobeno z nerezové oceli. Pokud jde o pevnost, použitá ocel není slabší než kompozitní materiály, ujistil Musk, a náklady – 50krát levnější. Současně je dostatečně lehká a má nezbytné vlastnosti tepelné stability, aby vydržel opakované zahřívání a chlazení. Rovněž umožňuje použití poměrně tenké vrstvy tepelně ochranných obkladů na povrchu.

„Je zřejmé, že jsem zamilovaný do oceli,“ vtipkoval Musk.

Během svého vystoupení Musk také uvedl, že v naší části galaxie nejsou žádní mimozemšťané.

„Pokud víme, jsme jedinými racionálními živými tvory. Možná existuje život, ale neviděli jsme jeho znaky. Pokud se mě zeptáte, co vím o mimozemšťanech, řekl bych, že bych chtěl vědět, jestli jsou. Neviděl jsem o tom žádné známky,“ řekl Musk.

Na konci srpna Elon Musk spolu s čínským podnikatelem Jackem Ma sdělili, že největším problémem, kterému bude lidstvo čelit po 20 letech, je demografický kolaps.

„Mám obavy o porodnost. Na rozdíl od názoru mnoha lidí, že na planetě je příliš mnoho lidí, myslím, že je to zastaralý pohled. Věřím, že největším problémem, kterému bude svět v následujících 20 letech čelit, je demografický kolaps. Chci zdůraznit, že se jedná o demografický kolaps, nikoli o explozi,“ řekl Musk během světové konference o umělé inteligenci v Šanghaji.