Volby na Slovensku dokázaly, že většina obyvatel si přeje změnu a skoncovat s korupcí. V rozhovoru pro Českou televizi to uvedla slovenská hlava státu Zuzana Čaputová. Prezidentka rovněž promluvila o prvním roce svého působení v čele státu a jaký má vztah ke svému českému protějšku Miloši Zemanovi. (Foto: Wikimedia)

Slovensko má za sebou intenzivní volební období. Loni si zvolili novou hlavu státu, poté následovaly volby do Evropského parlamentu a letos nakonec i volby do Národní rady. Podle Čaputové výsledky všech voleb dokazují, že si voliči přejí změnu, zejména pokud jde o korupci či nedůvěru justici.

„Vnímám to tak, že většina, kritické množství lidí na Slovensku se zajímá o věci veřejné a je schopná vyvodit politickou zodpovědnost,“ řekla v pořadu Interview ČT24 moderátorce Světlaně Witowské s tím, že za rok působení v čele státu nemusela měnit své hodnoty nebo principy.

Prezidentka si například pochvalovala, že již začalo trestní stíhání vysoce postavených osob, které byly dříve považovány za nedotknutelné.

„Některá trestní stíhání se mohla uvolnit. Už dnes jsou stíhaní předtím vysoce postavení lidé ať už v justici, nebo ti, kteří pocházeli z byznysu a byli nedotknutelní. Stíhaný je bezprostředně po nástupu nové vlády například šéf státních hmotných rezerv,“ uvedla Čaputová.

Čaputová si udržuje vysokou popularitu i nadále, přestože se její domovská strana Progresivní Slovensko do parlamentu v letošních volbách nedostala. Podle ní za tuto důvěru vděčí zejména tomu, že lidi spojuje, a nikoliv rozděluje. Je to ale zároveň velká zodpovědnost.

„Tímto pocitem tíhy jsem si prošla bezprostředně po volbách. To, co mi velmi pomohlo, bylo to, že jsem si uvědomila, že nesmím být závislá na přízni ani nepřízni, to mě osvobodilo,“ popsala své pocity. „Jediné, co je pevné a k čemu se chci vracet, je moje motivace, mé odhodlání a hodnoty, kterým věřím. To je jediná stabilita, i ta přízeň lidí se nakonec může proměnit v nepřízeň nebo může být oslabená,“ řekla slovenská prezidentka.

V rozhovoru řeč zašla i na českého prezidenta. „Víte o tom, že vám v Česku věří podle průzkumu CVVM víc lidí, než našemu prezidentovi Miloši Zemanovi?“ ptala se Witowská. Čaputová o tom údajně nevěděla. Přiznala ale, že se Zemanem se ve všem neshodne. Spojuje je ale vzájemný respekt.

„Rozdílné názory máme například v tématu klimatických změn nebo aktivní občanské společnosti,“ sdělila. Zároveň ale podotkla, že si na svém českém protějšku váží vysoké míry otevřenosti v komunikaci.

Podle listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění až 54 % Čechů považuje Čaputovou za nejdůvěryhodnějšího světového politika. Zeman skončil na druhém místě se 46 %.

Slovenská prezidentka dále poznamenala, že část lidí ji nikdy nebude věřit, a to z důvodu, že se rozhodla „věřit informacím, které se nezakládají na pravdě“. Přiznala ale, že někteří mají skutečně rozdílné hodnoty i názory o politice, což je podle ní nutné respektovat.

V loňských prezidentských volbách Zuzana Čaputová porazila ve druhém kole místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Za první ženu v čele Slovenska se vyslovilo 58 % hlasujících. Funkce se ujala 15. června 2019 a nahradila tak Andreje Kisku, který následně se svou stranou Za lidi úspěšně kandidoval letos do slovenského parlamentu.

Zdroj: 1, 2