Senátorka Miroslava Němcová (ODS) se na Českém rozhlasu tvrdě obula do prezidenta Miloše Zemana. Nejenže zkritizovala jeho vánoční poselství, ale obvinila ho z kroků, které se blíží velezradě. Jedná se především o Zemanovu kritiku BIS a jeho další politická rozhodnutí. (Foto: ODS)

Němcová v pořadu Pro a proti vytkla Zemanovi jeho útoky vůči zástupcům opozice i některým médiím. Vadilo jí, že prezident ve svém vánočním poselství nezhodnotil letošní vlastní kroky, které označila za vlastizrádné.

„Vždy je to na hranici velezrady: výpady proti ústavním činitelům, snaha o rozvrat Bezpečností informační služby, když požaduje jména ruských špionů, ohrožení energetické bezpečnosti tlakem na to, aby Rosatom stavěl u nás,“ poznamenala.

Němcová dále doplnila, že se na půdě Senátu již diskutovalo, zda svými útoky vůči BIS se již Zeman nedopustil vlastizrady, zda budou senátoři iniciovat ústavní žalobu vůči prezidentovi.

„Bavili jsme o tom v závěru roku s některými kolegy na půdě Senátu. Bylo to zejména poté, co prezident republiky znovu zaútočil na bezpečnostní složky, což je opravdu mimořádný akt. Hlava státu narušuje vnitřní bezpečnost země a ohrožuje její zájmy i navenek. Bavili jsme se o tom, že by to splňovalo hodnocení, že to spadá do kategorie velezrady. Zatím jsme nedospěli k závěru, jestli bude Senát nějakou žalobu iniciovat. Rozhodně bychom to neměli přejít bez povšimnutí,“ míní Němcová.

„Pokud chcete prezidenta, co vám odkýve každou hloupost, to jste měli podporovat Drahoše.“ Ještě něco k projevu Zemana

Poprvé Senát inicioval ústavní žalobu na prezidenta loni na podzim. Poslanecká sněmovna ji však podle očekávání neschválila. V listopadu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vyjádřila přesvědčení, že se po volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce novou ústavní žalobu schválit již podaří.

„Senát už jednou ústavní žalobu na prezidenta republiky schválil. Prezidentovi obránci v PS – poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD ji zamítli a nesou tak spoluvinu na tom, že ohrožuje bezpečnost naší země. Věřím, že většina ve Sněmovně bude příští rok jiná a pana Zemana už nebude krýt,“ vyjádřila naději politička.

Příčinou pro její výpad proti prezidentovi byl Zemanův požadavek, aby mu BIS sdělila jména ruských špionů v Česku. Podle opozice tím ohrožuje bezpečnost země.

Prezident Zeman dlouhodobě kritizuje činnost BIS pod vedením Michala Koudelky, kterého několikrát odmítl povýšit na hodnost generála. Naopak opozice stojí pevně za Koudelkou, který opakovaně varoval před hrozbou z Ruska a Číny.

Zdroj: snews.com