"To, co se odehrálo na náměstích České republiky a co se odehrálo na Letné je otázka toho, že existují síly, které chystají český Majdan. V podstatě pravicový puč řízený ze zahraničí, o tom není pochyb," řekl předseda KSČM svým spolustraníkům na sedmém zasedání ÚV KSČM. Projev není nezajímavý. (Foto: Wikimedia)

Předseda KSČM Vojtech Filip dále mimo jiné řekl:

"Povedlo se to fašizujícím silám na Ukrajině se vším všudy, uvidíme, jak tam dopadnou volby, po prezidentských volbách na podzim parlamentní. Povedlo se to v Rakousku, kdy vláda, jež se některým v okolí nehodila, byla vyměněna způsobem, který je podle mého soudu zcela nestandardní. Je dobře, že to ústavně zvládali poměrně snadno a rychle, ale uvidíme, jak dopadnou mimořádné volby a jaký na ně bude vyvíjen tlak ze zahraničí.

Povedlo se to na Slovensku. Při zkoumání volby prezidentky Slovenska a úlohy mediokracie se otevřeně mluví o tom, že jde o uměle vytvořený mediální produkt, který má prostě a jednoznačně bude sledovat politiku, která nemá nic společného se skutečnými národními zájmy. Řekněme si to na rovinu, tak to je.

A protože se totéž nepovedlo v ČR, tak o to větší útoky jsou na prezidenta republiky, o to větší útoky jsou na nás a na ty, kteří si dovolí nesledovat politiku západních sousedů, ale zejména těch největších nadnárodních korporací, jež chtějí ovládat celý svět. Já považuji to, že naplňujeme část programu, který jsme si vymínili vůči vládě Andreje Babiše, za krok správným směrem, protože jinak vývoj by byl zcela jiný. Kdybychom se, byť z jiných důvodů, ale fakticky připojili na stranu Petra Fialy, Miroslava Kalouska a donutili hnutí ANO, aby odepsalo Andreje Babiše, byla by tu již úplná společenská, politická, ale i hospodářská krize.

Nejsem žádný obdivovatel našeho druhého nejbohatšího muže v České republice, to opravdu ne, ale mám respekt k výsledku voleb a hlasům pro hnutí ANO. Navíc vám mohu říct, že každé jednání je velmi složité, není to nic příjemného, ale na druhou stranu, kdybychom to neudělali a došlo by k tomu, že tady bude znova vládnout pravice bylo by hůř. Bylo by to vládnutí s Miroslavem Kalouskem, s KDU-ČSL, TOP 09 a s ODS. Kde bychom asi byli? Nebyly by ani zvýšené mzdy, nebyly by důchody v té výši, v jaké jsou, a nešlo by o těch devět set korun, ani o těch sedm set padesát korun, protože i ten základ valorizace jsme museli vybojovat. Vše by se vyvíjelo zcela jinak – pamatujete si na úspory Miroslava Kalouska, a došlo by jistě i na jiné věci..

Když si to spočtete, pokud by se realizovaly pravicové programy a připomínám, že dál existuje pohyb na politické scéně, vytváří se tzv. Trikolóra. Prostě dále se vede ze zahraničí útok na politickou scénu České republiky. Je přesně organizovaný, to není žádná náhoda ani chaos, to je míření na to, aby se tady vyměnila vláda, která bude poslušná zejména sousednímu Německu a zejména americké administrativě. A pokud jsme my byli ti, kteří zvrátili mediální tlak ke zvolení Karla Schwarzenberga nebo Jiřího Drahoše, že nevznikly vlády, které by tady ovládaly občany ČR a odebíraly jim to, na co mají nárok, tak přeci nemůžeme přestat jen kvůli tomu, že si to přeje část lidí, kteří samozřejmě za peníze pocházející ze zahraničí, chtějí změnu, protože ono je pro někoho jednoduché se podřídit, přikyvovat a realizovat cizí politiku. My zatím děláme politiku vlastní.

Ano, volby do parlamentu v roce 2017 nedopadly dobře, hodnotili jsme to tady, ale naše vyjednávání přivedlo přece ČR na jinou rovinu vývoje, na jiný směr. Kdybychom to neudělali, ten směr by byl zcela odlišný. Pokud budeme hodnotit teď v červenci dohodu o toleranci za další pololetí, tak musíme říct, že nejen církevní restituce dobře dopadly. Ano, Ústavní soud je může zvrátit a je před námi celkem těžký úkol, abychom trvale vysvětlovali, že do daní se Ústavní soud nemá plést. Máme dobrý precedent, a to je zásah do smluv, které udělal stát u stavebního spoření, to jsou zatraceně jiné smlouvy – bylo jich tři a půl milionu a tohle jsou smlouvy jen s necelými třemi desítkami církevních organizací..

Co ale musíme udělat – neustále zvýrazňovat vlastní pozici, neustále bojovat za to, že KSČM má jasno, že není v žádném chaosu, že nebojuje mezi sebou. Vidíte, co nejvíc poškozuje sociální demokracii, což se odrazilo jak ve volbách do Evropského parlamentu, tak teď při zkoumání jejích preferencí, že při prvním útoku médií pan předseda Hamáček odvolá ministra kultury, když to nevyjde, tak se to pokusí udělat přes předsedu vlády, a když ten současný odvolávaný ministr kultury vystoupí a řekne, proč odvolal z funkce zneužívače funkce, jako byl pan Fait, tak mu zatleská celá Sněmovna a pan předseda klubu ODS ho pochválí, přestože on odpovídá na, promiňte mi, hodně hloupou otázku pana poslance Baxy, který je z ODS. Ale to je ukázka toho, jestli se bojíme médií, nebo jestli si udržujeme vlastní názor a jestli jsme schopní si za ním stát, přestože nás budou za některé názory ostrakizovat. A tohle je naše pozice, kterou musíme trvale dělat," poradil mimo jiné spolustraníkům Vojtěch  Filip.